16 Ağustos 2018 15:12
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Ağustos 2018 15:23

Ezidi kadın, kendisini esir alan IŞİD'liyle Almanya’da karşılaştı

IŞİD tarafından kaçırıldıktan sonra örgütten kaçıp Almanya'ya giden Ezidi genç kadın, kendisine el koyan IŞİD'liyle Almanya sokaklarında karşılaştı.

Ezidi kadın, kendisini esir alan IŞİD'liyle Almanya’da karşılaştı

 Şengal'e dönük saldırıların yıl dönümünde İzmir’de anma yapıldı. Fotoğraf: MA

Paylaş

2014’te IŞİD tarafından kaçırılan ve örgütten kaçıp Almanya'ya giden bir Ezidi genç kadın, kendisini alıkoyan IŞİD'liyle Almanya'da karşılaştığını açıkladı. Kadın, polisten erkeğin mülteci statüsü nedeniyle bir şey yapamayacağı cevabını aldığını belirtti.

Bas News’ten BBC’nin aktardığı habere göre; Ashwaq Ta'lo, 2014 yılında tüm ailesiyle birlikte Şengal'de IŞİD tarafından kaçırıldı.
O dönem 15 yaşında olan Ta'lo, başka aile üyeleriyle birlikte örgüt tarafından Musul'da satıldı ve kendisini Abu Humam adlı Suriyeli bir IŞİD mensubu, 100 dolara satın aldı.

Genç kadın buradan Suriye'ye götürüldü. Ta'lo, daha sonra bulunduğu yerde kaçmayı başardığını, 14 saat yürüyerek Sincar Dağı'na ulaştığını sonra da mülteci statüsüyle Almanya'ya geldiğini anlattı.

'GÖRÜNCE DONDUM KALDIM, DİLİM TUTULDU'

Ezidi kadın, Humam'ın Şubat ayında Stuttgart kentinde bir anda karşısına çıktığını belirtiyor:

"Yüzüne dikkatlice bakınca donup kaldım. Bu, aynı korkunç sakal ve çirkin yüzüyle Abu Humam idi. Almanca konuşmaya başlayıp bana 'Sen Ashwaqsın değil mi?' diye sorduğunda dilim tutuldu.

Genç kadın bu karşılaşma ardından hemen kaçtığını, yaşadıklarını kardeşine, polise ve göçmenlik ofisine anlattığını belirtiyor.

Ta'lo'nun aktardığına göre polis Humam'ın kimliğini tespit etmiş ancak ülkede mülteci statüsüyle bulunması nedeniyle hiçbir şey yapamayacaklarını söylemiş.

Haberde, Ta'lo'nun daha sonra Almanya'dan ayrıldığı ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne gelip babasıyla yaşamaya başladığı aktarılıyor. Ta'lo "Hiçbir zaman Almanya'ya geri dönmeyeceğim" diyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bursa'da kalasların altında kalan vinç operatörü yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Müjdat Gezen: Suçumun ne olduğu söylenmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa