Bankaların swap işlemlerine getirilen kısıtlamada oran değişti

Fotoğraf: Google Street View

Bankaların swap işlemlerine getirilen kısıtlamada oran değişti

BDDK, swap işlemlerinin bankaların en son hesapladıkları yasal öz kaynaklarının yüzde 25'ini geçemeyeceğini duyurdu.

Bankaların swap işlemlerine getirilen kısıtlamalarda oran değişti. Bankaların swap işlemler toplamı bankaların yasal öz kaynak toplamının yüzde 25'ini geçemeyecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan konu hakkında yapılan açıklama şöyle: "Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal öz kaynaklarının yüzde 25’ini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır."
 
Swap, kelime anlamı olarak “değiş, tokuş, takas” anlamına geliyor. Finans piyasalarında ise; iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olarak farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir. (Ankara/MA)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ağustos 2018 11:10
www.evrensel.net
ETİKETLER BBDK