14 Ağustos 2018 12:56

Çavuşoğlu ile Lavrov'dan ortak basın toplantısı ve İdlib mesajları

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Ankara'da ortak basın toplantısında gündemdeki İdlib operasyonunu değerlendirdi.

Çavuşoğlu ile Lavrov'dan ortak basın toplantısı ve İdlib mesajları

Fotoğraf: Cem Özdel/AA

Paylaş

Ankara'da 10. Büyükelçiler Konferansında bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, ortak basın toplantısında konuştu. Mevlüt Çavuşoğlu, gündemdeki İdlib operasyonuna ilişkin "Terörist var diye tüm İdlib'i bombalamak, sivilleri bombalamak katliam olur" derken Sergey Lavrov ise Türkiye ve Rusya'nın İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesiyle ilgili anlaşmaların hayata geçmesi için diyalog halinde olduğunu ifade etti.

'LAVROV DIŞİŞLERİ BAKANLARININ DUAYENİDİR'

"Türkiye'nin davetini kabul ederek büyükelçilere hitap ettiği ve sorularına açık yüreklilikle yanıt verdiği için" Lavrov'a teşekkür eden Çavuşoğlu, "Sergey Lavrov dünyada dışişleri bakanlarının duayenidir. Dolayısıyla ciddi bir bilgi birikimi ve tecrübesi vardır. Bu tecrübesini büyükelçilerimizle paylaştı. Birçok konuda Rusya Federasyonu'nun ve kendisinin vizyonunu bizlerle paylaştı." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, basın toplantısının ardından düzenlenecek çalışma yemeğinde de ikili ilişkileri gözden geçireceklerini, en son Rusya'da ve Singapur'da bir araya geldiklerini belirterek "İkili ilişkilerimiz her alanda olumlu bir şekilde seyrediyor." diye konuştu.

"Türk Akımı, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali gibi projeleri hayata geçirmek için iki ülke liderinin çizdiği çerçevede çalışmaların devam ettiğini" vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Vize meselesi elbette önemli. Rusya vatandaşlarının ülkemize vizesiz bir şekilde seyahat etmesi bizleri mutlu ediyor. Bu sene Rusya'dan gelen turist sayısında da bir rekor kırılıyor. Daha fazla Rus turisti, dostlarımızı ülkemizde ağırlamaktan elbette mutluluk duyacağız. Bizim vatandaşlarımızın da vize sorunu yaşamadan ki, aramızda yaşanan bir hadise biliyorsunuz, ondan önce vizesiz bir şekilde vatandaşlarımız seyahat edebiliyordu, vatandaşlarımızın vize sorunu yaşamadan Rusya Federasyonu'nu ziyaret etmesini arzuluyoruz. Bu konuda bazı çalışmalarımız var. Belli bir noktadan başlayarak inşallah bu sorunu da çözeceğiz."

'İDLİB'DEKİ TERÖRİSTLERİ TESPİT EDİP ETKİSİZ HALE GETİRMELİYİZ'

Çavuşoğlu, gündemdeki İdlib operasyonuna ilişkin "Terörist var diye tüm İdlib'i bombalamak, sivilleri bombalamak katliam olur" dedi.

Çavuşoğlu şöyle konuştu: "İdlib'de yapılması gereken çok nettir. Bizim 12 tane gözlem noktamız var. Buradaki amaç, ateşkesin bozulduğu anda tespit edilmesi ve gereken tedbirlerin alınmasıdır. İdlib'de 3 milyondan fazla sivilin yaşadığı söyleniyor ama terör grupları da var. Yapılacak iş belli, biz, Rusya ve diğer ortaklarımızla beraber bu teröristleri tespit edip onları etkisiz hale getirmek. Terörist var diye tüm bölgeyi bombalamak, sivilleri öldürmek felaket olur ve ciddi bir kriz yaratır."

ABD ile siyasi gerilime neden olan ev hapsindeki Rahip Andrew Brunson'ın bugün ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı tarafından ziyaret edileceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Brunson sağlık koşulları nedeniyle ev hapsinde" şeklinde konuştu.

LAVROV: İDLİB'DE DİYALOG HALİNDEYİZ

Sputnik'in haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise "Bazı Batılı partnerlerin diplomasi kültürünü yitirmiş halde olduğunu" belirterek Türkiye'nin Rusya karşıtı yaptırımlara dahil olmamasını da değerli bulduklarını söyledi.

Lavrov, uluslararası ilişkilerde aklıselimin galip gelmesini ve ülkelerin siyasi önyargılardan arındırılmış diyaloğa dönüş yapmasını umduklarının altını çizdi.

Lavrov, İdlib'deki duruma ilişkin bir soru üzerine Türkiye ve Rusya'nın İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesiyle ilgili anlaşmaların hayata geçmesi için diyalog halinde olduğunu ifade etti.

ABD'nin Türkiye'ye yaptırımlarıyla ilgili de bir soruyu da yanıtlayan Lavrov, "Tek taraflı ekonomik yaptırımlar gayrimeşrudur. Birçok ülke dolardan vazgeçmeye başlayacak" dedi. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Eskişehir'i zehirleyecek termik santral ihaleye çıkıyor

SONRAKİ HABER

Tatil edilen Başakşehir-Bursaspor maçı yarın oynanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa