13 Ağustos 2018 21:26

ABD'de neo-Nazilerin eylemine sadece 30 kişi katıldı

ABD’de ırkçıların Beyaz Saray yakınlarında düzenlediği gösteriye sadece 30 kişi katılırken, ırkçılık karşıtları binlerce kişiyle meydanları doldurdu.

ABD'de neo-Nazilerin eylemine sadece 30 kişi katıldı

Fotoğraf: Yasin Öztürk/AA

Paylaş

ABD'nin Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde geçen yıl düzenlenen ve 1 kişinin öldüğü gösterilerin birinci yıl dönümünde başkent Washington'da düzenlenen ırkçıların gösterisine 30 kişi katılırken, ırkçılık karşıtları binlerce kişiyle meydanları doldurdu.

Sayıları 30 kadar olan aşırı sağcılar, başkent polisinin yoğun güvenlik önlemleri altında Beyaz Saray önünde "Sağı Birleştirin-2" adlı bir gösteri gerçekleştirdi.

Amerikan medyasında günlerdir konuşulan protestoya sadece 30 civarında aşırı sağcının katılmış olması, "Irkçılar kendi aralarında bölünüyor" yorumlarına neden oldu.

Metro çıkışından itibaren Beyaz Saray'ın önüne kadar polis eşliğinde giden ırkçı göstericiler, burada Lafayette Park'ta ellerinde pankartlarla slogan atarak eylemlerini gerçekleştirdi.

Gyine polisin yoğun güvenlik önlemi eşliğinde göstericilerin metroya dönmeleriyle son buldu.

BİNLERCE IRKÇILIK KARŞITI ALANA ÇIKTI

Fotoğraf: Yasin Öztürk/AA

Başkent Washington'da aşırı sağcıların yürüyüşüne karşı düzenlenen eyleme ise binlerce kişi katıldı.

Fotoğraf: Yasin Öztürk/AA

Irkçılık karşıtı sloganlar atan göstericiler, özellikle ülkedeki aşırı sağcılara alan açtığı gerekçesiyle ABD Başkanı Donald Trump'a da tepki gösterdi.

Fotoğraf: Yasin Öztürk/AA

Birçok caddenin trafiğe kapatıldığı gösteriler boyunca aşırı sağcılarla ırkçılık karşıtlarının metroda karşı karşıya gelmemesi için de Washington Metro İdaresi ilave tedbirler aldığını açıkladı.

Fotoğraf: Yasin Öztürk/AA

Fotoğraf: Yasin Öztürk/AA

TRUMP: IRKÇILIK VE ŞİDDET EYLEMLERİNİN HER TÜRLÜSÜNÜ KINIYORUM

Geçen yılki olaylara yeterince tepki vermediği için eleştirilerin hedefi olan ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Charlottesvilie'de bir yıl önce yaşanan ayaklanma anlamsız ölümler ve ayrışma ile sonuçlandı. Millet olarak bir araya gelmeliyiz. Irkçılık ve şiddet eylemlerinin her türünü kınıyorum. Tüm ABD'lilere barış!" ifadelerine yer vermişti.

Charlottesville'de geçen yıl 12 Ağustos'ta düzenlenen "Sağı Birleştirin" adı verilen ve Trump yönetimi ile giderek güçlenen aşırı sağcı kesimlerin bir araya geldiği gösterilerde şiddet olayları yaşanmıştı.

Bir aracın ırkçılık karşıtı bir grubun üzerine sürülmesi nedeniyle bir kişi hayatını kaybetmiş, 19 kişi yaralanmış ve kentte OHAL ilan edilmişti. Ülkede aşırı sağcılarla ırkçılık karşıtları arasındaki gerilimi tırmandıran bu olay karşısında Trump'ın net bir tavır sergileyememesi de Amerikan kamuoyunda ciddi şekilde eleştirilmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Çanakkale ve Aksaray'da orman yangınları

SONRAKİ HABER

Çanakkale’de emekçiler krize karşı miting düzenliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa