13 Ağustos 2018 00:25

Erdoğan patronları uyardı: B ve C planını uygulamak zorunda kalırım

Erdoğan: Sanayicilerimize sesleniyorum. Bankalara saldırarak oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. B planını C planını uygulamak zorunda kalırım.

Erdoğan patronları uyardı: B ve C planını uygulamak zorunda kalırım

Fotoğraf: Hakime Torun - Nursima Keskin/DHA

Paylaş

Trabzon'da düzenlenen Valilik yemeğinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sanayicilerimize sesleniyorum. Bankalara saldırarak oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. Battık gittik işi sağlama alalım yoluna tevessül etmeyin. Ederseniz yanlış yaparsınız. Bu milleti ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değil, sanayicinin tüccarın da görevidir. B planını C planını uygulamak zorunda kalırım bunu da böyle bilesiniz" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

■ Türkiye'yi ve Türk milletini tehdit etmek hiç kimsenin, hiçbir devletin, hiçbir kredi derecelendirme kuruluşunun haddi değildir.

■ Saldırdılar ne oldu? Hiç. Batmış Yunanistan'a derece veriyorlar. Bitmiş zaten versen ne yazar. Türkiye'nin notunu düşürecekmiş, indirsen ne yazar?

■ Ekonomimize kur üzerinden uygulamaya konulan operasyonun da biz üstesinden geleceğiz.

■ Bu millet mandacılığı 100 yıl önce elinin tersiyle itmiş bir millettir. Milletimiz müsterih olsun.

■ Sanayicilerimize sesleniyorum. Bankalara saldırarak oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. Battık gittik işi sağlama alalım yoluna tevessül etmeyin. Ederseniz yanlış yaparsınız. Bu milleti ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değil, sanayicinin tüccarın da görevidir. B planını C planını uygulamak zorunda kalırım bunu da böyle bilesiniz.

Bazı haberler alıyorum. Mallarını satmıyorlar. Ne demek mallarını satmıyorsun? Satacaksın arkadaş. Depolarda istiflemek ne demek? Satmadın, onun da bedelini ödemek durumunda kalırsın. Çünkü ben bunu ihaneti vataniye olarak görüyorum. Sen bunları niye ürettin, satmak için ürettin. Şimdi ne yapıyorsun, sen de mi birilerine hizmet etmenin gayreti içindesin? Eğer yerli değilsen, milli değilsen bedelini ödersin.

SEÇİM ÖNCESİ DİLE GETİRİLEN 'B VE C PLANLARI' İLE AYNI MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimleri öncesi Bloomberg TV'deki röportajında kendisinin Başkanlığı kazandığı, ancak parlamentoda karışık bir tablonun ortaya çıkması durumunda ne yapacağıyla ilgili bir soruya da şu cevabı vermişti:

"A, B, C planlarımız var. Fakat görünen o ki, şu anda iyi gidiyoruz. İnanıyoruz ki arzu ettiğimiz plan ortaya çıkacaktır. Sistemi tıkayacak herhangi bir gelişmeye izin vermeyiz. 7 Haziran'da sistemi tıkamak isteyenler oldu, Cumhurbaşkanı olarak önümü açtım. 40 gün sonra inanıyoruz ki Türkiye, çok daha farklı bir döneme uyanacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçtiğimiz zaman etkinliğimiz çok daha farklı olacak."(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bakan yeni, sistem eski… Eğitim Sen: LGS’yle devam kabul edilemez

SONRAKİ HABER

"Koç Üniversitesinde kedi ve köpekler kapanla dışarı atılıyor" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa