Dilek Dayar cinayetinin üstü mü örtülüyor?

Fotoğraf: Dilek Dayar/Facebook

Dilek Dayar cinayetinin üstü mü örtülüyor?

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Restoratör Dilek Dayar’ın iş cinayetine kurban gitmesini Meclise taşıdı.

Tarihi Sirkeci PTT Merkez binasının restorasyon çalışmaları sırasında 23 yaşındaki Restoratör Dilek Dayar’ın iş cinayeti sonucu yaşamını yitirmesini Meclise taşıyan HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, “Bu iş cinayetinin üstü mü örtülüyor” diye sordu.

Yıldan yıla artarak devam eden iş cinayetlerinin ülkenin en önemli sorunlarından biri olmaya devam ettiğini belirten Dirayet Dilan Taşdemir, İSİG Meclisinin verilerini hatırlattı. 2016’da 1970, 2017’de 2006, 2018’in ilk 7 ayında ise 1103 işçinin yaşamını yitirdiğini belirten Taşdemir, “Bu iş cinayetlerinden biri 26 Temmuz Perşembe günü Karacan Grup bünyesinde yürütülen İstanbul Fatih’te bulunan Tarihi Sirkeci PTT Merkez binasında yapılan restorasyon çalışması sırasında meydana gelmiştir. 23 yaşındaki Restoratör Dilek Dayar kurulan iki iskele arasındaki boşluktan düşerek yaşamını yitirmiştir. Restorasyon çalışması sırasında hatalı iskele kurulumu, iskele halatının kısa olması, iki iskele arasında boşluk bırakılması, iskelelerin altına file kurulmayışı ve hepsinden önemlisi rüzgarlı ve yağmurlu havada iskelede çalışmaya devam ettirilmesi Dilek Dayar’ın ölümüne yol açan ihmaller zinciri olmuştur” dedi.

Dirayet Dilan Taşdemir, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Taşdemir, şu soruları yöneltti:

“■ Çalışma Bakanlığı olarak bir iççi kıyımına dönüşen işçi cinayetlerini önleme konusunda yeni dönem politikalarınız olacak mıdır?

■ 23 yaşındaki genç bir kadının ölümüyle sonuçlanan Tarihi Sirkeci PTT Merkez binasındaki iş cinayetiyle ilgili kapsamlı bir soruşturma açılmış mıdır?

■ Dilek Dayar’ın ölümüyle sonuçlanan ihmaller zincirine yol açan Adım Restorasyon isimli taşeron firmayla beraber ana yükleyici firma olan ve Kültür Bakanlığının yüzde 80 işini yaptığı iddia edilen Karacan Grup firmasına dönük bir soruşturma açılmış mıdır?

■ Gencecik bir kadın işçinin ölümüyle sonuçlanan olayda söz konusu iki büyük firmada yalnızca bir ustabaşının tutuklanmış olması bu iş cinayetinin de üstünün örtülmeye çalışıldığını göstermektedir. Bu konuda bir açıklamanız olacak mıdır?” (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ağustos 2018 18:36
www.evrensel.net