06 Ağustos 2018 12:26
Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ağustos 2018 12:38

Ermenistan: Türkiye'deki barajlar, Sevan Gölü'nü susuz bırakabilir

Ermenistan Çevre Bakanı Ayser Kazaryan, Türkiye’nin Aras Nehri üzerinde inşa ettiği büyük barajların Sevan Gölü'nü susuz bırakabileceğini söyledi.

Ermenistan: Türkiye'deki barajlar, Sevan Gölü'nü susuz bırakabilir

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

Ermenistan Çevre Bakanı Ayser Kazaryan, Türkiye’nin Aras Nehri üzerinde inşa ettiği büyük barajların nehirdeki su hacmi açısından ciddi sorunlara yol açabileceğini, bunun da Ermenistan’ın ve Kafkasya’nın en büyük gölü olan Sevan’da su sorunlarına neden olabileceğini söyledi.

Sputnik'in Ermenistan’da yayın yapan News.am sitesinin aktardığına göre Kazaryan, Türkiye’nin Aras Nehri üzerinde inşa ettiği barajların Sevan Gölü’ndeki su depolarının dolmasıyla ilgili sorunlar yaratıp su sıkıntısına yol açabileceğini ifade etti.

Su tüketimi konusunda alternatiflerin incelenmesi gerektiğini belirten Kazaryan, fazla tüketimin gölün ekolojisi üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabileceğini aktardı.

ÜLKEDE DURUM KRİTİK

Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Su Kaynakları Komitesi’ne göre, ülkede kritik bir duruma gelindi. Su kaynakları neredeyse tamamen tükendi, Sevan Gölü’nden 40 milyon metreküp su daha kullanılması için çalışma başlatıldı. Teklifin parlamento tarafından onaylanması gerekiyor.

Ermenistan neredeyse her yıl Ararat vadisindeki hasatı kurtarmak için gölden her yıl ek su ikmali yapılması gibi bir sorunla karşı karşıya kalıyor. Bu yıl hava sıcaklığının artması nedeniyle durum daha da zor bir hal aldı. Mahsül ölüyor, su depoları da yüzde 60-80 oranında tüketilmiş durumda. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

Hollanda ekibi Willem II, Beşiktaş'tan Aras Özbiliz'i kiraladı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa