31 Temmuz 2018 20:57

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanayi Bakan Yardımcılığına atamalar yaptı

Cumhurbaşkanı kararıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcılıklarına Çetin Ali Dönmez, Mehmet Fatih Kacır ve Hasan Büyükdede atandı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Cumhurbaşkanı kararıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcılıklarına 3 isim atandu. Resmi Gazete'de yayımlanan 2018'e 48,49 ve 50 sayılı kararlarla Çetin Ali Dönmez, Mehmet Fatih Kacır ve Hasan Büyükdede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atandı.

Hasan Büyükdere, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na atandı.

ÇETİN ALİ DÖNMEZ KİMDİR

Dr. Çetin Ali Dönmez, 1967'de İstanbul'da doğdu. İstanbul Pertevniyal Lisesi mezunudur. 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde lisans öğrenimini tamamlayan Dönmez, 1992 yılında aynı üniversitenin İşletme bölümünden yüksek lisans derecesi, 2006 yılında ise doktora derecesi aldı.

Kariyerine 1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Hisse Senetleri Piyasası Müdürlüğünde eksper yardımcısı olarak başladı. Borsa alım satım işlemlerinin elektronik sisteme geçişi aşamasında çalıştı, borsanın birçok projesinde iş analisti olarak görev yaptı.

İMKB Hisse Senetleri Piyasası'nın ardından 1995 yılında Takasbank'ta ödünç piyasası kuruluş çalışmalarında yönetici pozisyonunda görev aldı.

Çetin Ali Dönmez 2001 yılında Türkiye tarihinde ilk defa dövize dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin işleme açıldığı dönemde İMKB Vadeli İşlemler Piyasası'nın müdürü olarak görev yaptı.

Dönmez İMKB Risk Yönetim Müdürlüğü'nün kurucu genel müdürü olarak 2006-2008 yılları arasında görev yaptı.

Dönmez, 2008 yılının Nisan ayında Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak göreve başlamış ve 2012 yılının Kasım ayına kadar görevini sürdürmüştür.

Çetin Ali Dönmez 2013 yılı başında ise Genel Müdür Yardımcısı olarak Borsa İstanbul'da çalışmaya başlamış 2016 yılı Haziran ayında görevinden ayrılmıştır.

Dönmez, evli ve iki çocuk babasıdır.

MEHMET FATİH KACIR KİMDİR?

Mehmet Fatih Kacır, 1984 yılında İstanbul'da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı.

2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden onur derecesiyle mezun oldu. Üniversitede öğrenci temsilciliği yaptı, Proje ve Araştırma Kulübü'nün kurucu başkanlığını üstlendi.

Üniversite mezuniyeti sonrası ilk ticari girişimi olan Chocnette Çikolata, Türkiye'de 50 şubeye ulaştı. Diğer bir girişimi Like Film ve Eğlence, 3 boyutlu simulasyon filmler yaptı, simulatörler üretti. Kacır, Outgate markasıyla dijital açıkhava reklamcılığı yaptı. Simulasyon yazılım ve donanımları, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları geliştirmek üzere ar-ge projeleri yürüten M3 Teknoloji'yi kurdu.

Halen kurucusu olduğu şirketlerde yöneticilik yapan Kacır, evli ve 2 çocuk babasıdır.

HASAN BÜYÜKDEDE KİMDİR?

1949 yılında Konya'da doğan Hasan Büyükdede, ilk, orta ve lise eğitimini Konya'da yaptı.

İTÜ Makine ve Uçak Yüksek Mühendisliği'nden 1972 yılında mezun olan Büyükdede, İngilizce ve Almanca biliyor.

1972 - 1974 ile 1975 -1977 yıllarında İmbat Makine Sanayii'nde Üretim Müdürlüğü ve Teknik Müdürlük görevlerinde bulunan Hasan Büyükdede, 1977 yılında Hidromode Hidrolik Makine Sanayi ve Ticaret AŞ. firmasını kurdu. 36 yıldır hidrolik pres üreten Hasan Büyükdede, Türkiye'nin önde gelen makine üreticilerinden biridir.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Hasan Büyükdede, halen Yüksek İstişare Kurulu üyesi olarak çalışmalarını yürütüyor.

İTO Meclis Üyeliği ve Meclis Başkan Vekilliği görevinde bulunan Hasan Büyükdede, şu anda İTO Mesleki Eğitim Komisyonu'nda ve Sanayi Komisyonu'nda görev yapıyor.

TOBB adına İKV Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Hasan Büyükdede, 2004 - 2009 yılları arasında AKP'den İstanbul Büyükçekmece ilçesi 10'uncu Dönem İl Genel Meclisi Üyesi seçildi. Hasan Büyükdede, 2007 - 2009 yılları arasında AKP İstanbul İl Genel Meclisi Başkanlığı görevinde bulundu.

Hasan Büyükdede, evli ve iki çocuk sahibidir. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Konya'da 20 aracın karıştığı zincirleme kazalarda 17 yaralı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa