2018 Yunus Nadi Ödülleri'nin sahipleri belirlendi


Fotoğraf: TBMM Albümü

2018 Yunus Nadi Ödülleri'nin sahipleri belirlendi

Cumhuriyet Vakfı tarafından düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin bu yılki sahipleri belli oldu.

Cumhuriyet Vakfı tarafından düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nde bu yıl En İyi Öykü Ödülü’nü Yiğit Bener, En İyi Şiir Ödülü’nü küçük İskender ile Yücel Kayıran, En İyi Roman Ödülü’nü Enis Batur ve En İyi Araştırma Ödülü’nü ise İlyas Küçükcan kazandı.

Bu sene Seçici kurulunu Hikmet Altınkaynak, Metin Celal, Nursel Duruel, Seval Şahin ve Sezer Ateş Ayvaz’ın oluşturduğu Öykü  Ödülü’nün sahibi ‘Öteki Düşler’ adlı kitabıyla Yiğit Bener oldu. Seçici kurul gerekçesinde “Öykünün sınırlarını, katmanlarını genişletmesi, öykülerin öyküsünü de yazarak öykü içeriğini zenginleştirmesi nedeniyle” ‘Öteki Düşler’ kitabına verdiğini açıkladı.

Seçici kurulunda Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Egemen Berköz, Muzaffer İlhan Erdost ve Turgay Fişekçi’nin yer aldığı Şiir Ödülü ise küçük İskender’in ‘Ölen Sevgilimin Şiir Defteri’ ile Yücel Kayıran’ın ‘Efsus’a Yolculuk’ kitapları arasında paylaştırıldı. küçük İskender’e verilen ödülün gerekçesinde yeni kitabındaki dil, söyleyiş ve anlatım zenginliğine dikkat çekildi. Yücel Kayırhan’a ödülün verilme gerekçesi ise; epik bir anlatı düzeni içinde bireysel yolculuğunu tarihi ve felsefi bir yakalşımla birleştirmesi gösterildi.

Yunus Nadi Roman Ödülü’nü ‘Göl Yazı’ adlı eseriyle Enis Batur kazanırken, Sosyal Bilimler Araştırma Ödülü ise İlyas Küçükcan’ın ‘Öncesi ve Sonrasıyla Çifteler Köy Enstitüsü’ isimli kitabına verildi.

2018 Yunus Nadi Ödülleri 7 Ağustos Salı Şişli Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evinde gerçekleştirilecek törenle sahiplerine sunulacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Temmuz 2018 15:34
www.evrensel.net