31 Temmuz 2018 15:27

Türk-İş 66'ncı kuruluş yıl dönümünü kutluyor

Bünyesinde bulunan 958 bin üyesiyle Türkiye'nin en büyük işçi konfederasyonu konumunda olan Türk-İş 66'ncı kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Toplam 958 bin 618 üyesiyle Türk-İş 66. kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş’in 958 bin 618 üyesiyle Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu olmanın yanı sıra en güçlü sivil toplum örgütlerinden biri olduğunu ifade ederek “Tüm işçilerin hak ve çıkarları için üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Ülkemizde çalışma hayatı insan onuruna yakışır bir düzeye kavuşana kadar da Türk-İş bu sorumluluğunun gereğini yerine getirecektir” dedi.

Çalışma hayatında birçok sorun bulunduğunu, bunların başında sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin geldiğini belirten Atalay, “Sigortalı 14 milyon işçiden sadece 1 milyon 800 bininin sendikalı olduğu bir çalışma hayatı tablosunu kabul etmemiz mümkün değildir. Dün olduğu gibi bugün de sendikal örgütlenmenin önündeki her türlü engeli kaldırmakta kararlıyız. Tabii burada bazı sendikaların, özellikle kamu iş yerlerinde kendilerini iktidar partisinin arka bahçesiymiş gibi pazarlayıp rakip gördükleri sendikaların üyelerine baskı uygulamaları, ülkemizdeki sendikal örgütlenmenin önündeki en büyük engellerden biri olduğu da bilinmelidir. Bu, tüm işçilere yapılan büyük bir ihanettir. Bu düzenbazlığa kimsenin prim vermemesi lazım” dedi.

Kayıt dışı istihdamın yüzde 34 düzeyinde olduğunu, her gün ortalama 6 kişinin iş kazaları nedeniyle hayatını kaybettiği bir çalışma düzeninde insan onurundan ve iş barışından söz edilemeyeceğini dile getiren Atalay, “Okula gitmesi ve sokakta oynaması gereken yaklaşık 2 milyon çocuğumuz maalesef çeşitli işlerde çalıştırılıyor. Mutlu yarınlara ulaşabilmek için çalışma hayatının tüm paydaşları olarak Türkiye’yi hak etmediği bu kara tablodan çıkartmalıyız” dedi. (Ankara/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'İzmir şehir merkezindeki askeri alanlar ne olacak?'

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa