30 Temmuz 2018 21:30

Adnan Oktar’ın siteleri için erişim engeli kararı

Evrim karşıtı propagandanın başını çeken 'harunyahya.org' ve 'a9.com'un da aralarında yer aldığı 121 site için erişim engeli kararı verildi.

Fotoğraf: İsa Terli/AA

Paylaş

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, Adnan Oktar grubuna ait, "harunyahya.org" ve "a9.com.tr" adreslerinin de aralarında yer aldığı 121 internet sitesinin erişime kapatılmasını istedi.

Adnan Oktar grubuna yönelik soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, 23 Temmuz’da İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak belirlenen gruba ait 121 internet sitesinin, 5651 sayılı yasanın 8. maddesi kapsamında erişime engellenmesini talep etti.

Talebi değerlendiren hakimlik, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sözde ‘mehdilik’ görevi yürüttüğüne inandırılan, Adnan Oktar’ın sahip olduğu gizli ilim sayesinde, her yaptığının kolay kolay herkes tarafından anlaşılmayan kutsal bir anlamı olduğu, sözde ‘mehdilik’ görevini rahat ve gizlilik içerisinde yürütebilmesi amacıyla kendilerine engel olabilecek kesimlere karşı sanki sapkınlık içerisinde oldukları görüntüsünün verilmeye çalışıldığı yönünde yalanların kullanıldığı, A-9 isimli örgüte ait kanaldaki, İslamiyet ile hiçbir ilgisi olmayan gülünç program ve görüntülerin, bu bağlamda kamuoyunda da bilinen ‘Adnan Hoca’nın kedicikleri’ söyleminin de yine örgütün asıl amaç ve hedeflerini, suç içerikli faaliyetlerini gizlemek amacıyla kullanılan algı çalışması olduğu anlaşılmış olup, talebin kabulüne dair hüküm kurulmuştur.”

Hakimlik, aralarında www.harunyahya.com ve a9.com.tr adreslerinin de olduğu 121 internet sitesinin içeriklerine, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun (5651 sayılı yasa) kapsamında erişim engeli kararı verdi.

Karar, gereği için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderildi. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Yarısı yunus diğer yarısı balina' haberi gerçeği yansıtmıyor

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa