30 Temmuz 2018 11:40
Son Güncellenme Tarihi: 30 Temmuz 2018 12:34

Muharrem İnce'den kurultay çağrısı ve 5 yıl sonrası için taahhütname

Muharrem İnce, tüm delegeleri kurultay için notere davet ederken kendisi de 5 yıl sonrası için taahhütname verdi.

Fotoğraf: Mustafa Turapoğlu/DHA

Paylaş

CHP'li Muharrem İnce, Hoşdere Caddesi'ndeki Ankara 35. Noterliğine gelerek bir taahhütname imzaladı. Noter çıkışında basın mensupların açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan İnce, "Noterden bir taahhütname imzaladım. Genel başkan seçildiğim takdirde koltuğa yapışmayacağıma, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı seçilemezsem 45 gün içerisinde olağanüstü kurultaya gideceğime, noterden taahhütname verdim." dedi.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde 51 günlük çalışmanın ardından yüzde 31'e yakın oy aldığını söyleyen İnce, 51 günlük sürenin yeterli olmadığını, adayın ve örgütün hazırlanması için daha uzun süreye ihtiyaç olduğunu bildirdi.

İnce, noterde imzaladığı taahhütnamenin içeriği konusunda, şunları ifade etti:

"Önümüzdeki dönemde genel başkan olursam; üyelerin önüne sandık koyacağımı, sivil toplum örgütlerinin oy kullanacağını, baroların, odaların veya da CHP'nin adayını destekleyecek başka siyasi partilerin üyelerinin oy kullancağı bir ön seçimle cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi ve burada kendim de aday adayı olacağım... Bunu da baştan taahhüt ediyorum ama cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamazsam partiyi hemen olağanüstü kurultaya götüreceğimi taahhüt ettim, bunu imzaladım. Yani koltuk derdinde değilim, Türkiye derdindeyim, çocuklarımızın geleceğinin derdindeyim."

'SEÇİME 50 GÜN KALA ÇIK GEL ADAYIMIZ OL' DENİNCE OLMUYOR

İnce, uzun süreli bir hazırlıkla seçimin kazanılacağına inandığını belirterek, "Seçime 50 gün kala 'Çık gel bizim adayımız ol' denince olmuyor bu. Tıpkı Mustafa Kemal Paşa'nın Gediz'de, Kütahya'da, Eskişehir'de yenilip, orduyu Sakarya'nın doğusuna çekip büyük bir hazırlık yapıp, daha sonra Büyük Taaruz ile kazandığı gibi bu zaferin mümkün olacağını, ama iyi bir hazırlık gerektiğini düşünüyorum." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 24 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmadığını hatırlatan İnce, şunları kaydetti:

"Beş yıl sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde de aday olmayacağı kesin gibi. Olsaydı şimdi olurdu. O zaman bir an önce olağanüstü kurultaya gitmenin doğru olduğunu düşünüyorum. Derdimiz koltuk değil, derdimiz çocuklarımız, derdimiz geleceğimiz, derdimiz memleket. Bunu taahhüt ettim."

İnce, bir basın mensubunun "Şu an kaç imzadasınız?" sorusuna, "Ben imzaların sorumlusu değilim." yanıtını verdi.

HERKESİ NOTERE ÇAĞIRDI

İnce, dün de Halk TV'de "Sabah 10.00’da bütün delegelerimizi Olağanüstü Kurultayın toplanması için Notere davet ediyorum" dedi.

İnce, kendisinin de 11.30'da notere giderek genel başkan seçilmesi durumunda önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminde seçilemezse kurultay toplayacağını taahhüt edeceğini ilan etti.

Muharrem İnce, dün Halk TV'de soruları yanıtladı.

İnce'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyleydi:

"Hepimiz seçimin ikinci tura kalacağını düşünüyorduk. 'YSK bizi rahatsız edecek bir karar aldı mı' diye sorduğumda olmadığını söylediler. Avukatları oraya çağırmanın anlamı yoktu. 16 Nisan'da olduğu gibi bir şey yapılmadı." 

"Sandıklardan gelen bilgileri bana değil, partiye gelir. Seçim ikinci tura kaldığını söylüyor ve ben ondan duyuyorum. Benim açıklayacak bir şey yok. Milletin önüne nasıl çıkayım. CHP'den sağlıklı sonuçlar gelmiyordu. Yerlerde mi sürünseydi parti?"

"Milletvekilleri imza verenlerin peşinde. Bunu değiştireceğiz." 

"Delegelere yapılan teklifleri gösteririm sayın Genel Başkan'a isterse.  Ben yakın bir tehlike görüyorum. Önümüzde yerel seçim var, belediyelerin yarısını kaybediyoruz." 

"Kadın delegelerimize sesleniyorum, kendi anayasasına uymayan bir CHP var." 

"CHP'nin ruhunu yenilgi teslim almış. Bu kurultay gerçekleşirse, Eylül'de yeniden kurultay olacak. Sandıktan kim çıkarsa o aday olacak. AKP'nin tüzüğü ile CHP'nin tüzüğü aynı."

'TÜRKİYE'NİN KADERİ BİN 250 DELEGENİN ELİNDE'

"Koltuk derdinde değilim. Türkiye'nin kaderi 1250 arkadaşımızın elindedir. 1250 arkadaşıma söylüyorum, sakın Kılıçdaroğlu'nu, İnce 'yi dinlemeyin." 

"Ben aday olarak neden açıklama yapayım ki? Başında genel başkan ve yardımcıları var, neden ben yapayım. Çatışma olacaksa haklı zeminde olmalıdır. Korkmam ben çatışmadan." 

"188 bin ıslak imzalı tutanak olacak, oyunuz çalınmış o zaman sokağa çağırırsın insanları."

'KILIÇDAROĞLU KOLTUKTAN AYRILMALIDIR'

"Sayın Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olacak mı? 5 yıl sonra bence aday olmayacak. O zaman koltuktan ayrılmalıdır. Ben genel başkan olursam "Cumhurbaşkanı adayı olacak mıyım?" Aday adayı olacağım. Üyelerin önüne sandık koyacağız.

'SOKAK MÜCADELESİ'

"Sandıkta oyumuzu çalıyorlar hikayesi sona ermelidir. Yeni bir durumu daha söyleyeyim. Yeni seçilen milletvekili arkadaşlara söylüyorum, parlamento bitmiştir. Sokak mücadelesidir. Değişen duruma göre tüzüğünü demokratikleştirmelidir."

"CHP yönetimi güvenoyunu kaybetmiştir. Ben 10 gündür hiçbir yerde konuşmadım. İmza nasıl geri çekilir? Hepsini takip edeceğiz. Çekildi nereye gitti, oraya bakacağız."

'SÖZDE AÇIKLAMA'

"59 il başkanı sözde açıklama yapıyor. Orada 36-37 il başkanı var."

"Özgür Özel milletvekili olduğu şehirde 18 delegenin 18'i imza vermiş. Ama Özgür Özel, "Kurultaya gerek yok " diyor."

"Örgüt karar vermiş. Bu kurultay olacak, olmalı. Cumhuriyet tarihinde bir ilk delegelerin bu kadar imza toplaması.

‘ALKOLLÜYDÜ’ İDDİASI

24 Haziran gecesi yaşananlar ilgili iddiaların sorulması üzerine Muharrem İnce, “‘İnsan içine çıkamayacak durumdaydı’ yalanlarını uyduranlar kimler biliyor musunuz? ‘Sıradan bir kaba adam’ diyenler, o akşam yandaş medyaya da o yalanı uyduranlardır. Konuyu da burada kapatıyorum” ifadelerini kullandı.

“Emin misiniz?” sorusuna İnce, “Çok eminim. Kendi yapamadıklarını beceriksizliklerini o akşam çıkamadı, nasıl çıkayım sun bana bilgi verdin de çıkmadım mı?” yanıtını verdi.

İnce için “Sıradan ve kaba bir adam” ifadesini CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Canan Karatay'a 15 gün süreyle meslekten men cezası

SONRAKİ HABER

Pınargözü köylüleri altın madenine karşı mücadelede: Köyün içinde sondaj yapılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa