26 Temmuz 2018 14:43

Deniz Naki'den Mesut Özil'e: Irkçılığa her yerde karşı durmak gerekir

Türkiye'de futboldan men edilen Deniz Naki, ırkçılık sebebiyle Alman milli takımını bırakan Mesut Özil'e seslendi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Türkiye'de Kürt sorununa dair verdiği siyasi mesajlar ve barış çağrıları sebebiyle hedef gösterilen ve futboldan ömür boyu men cezası alan Amedspor'un eski futbolcusu Deniz Naki, Almanya milli takımını ırkçılık sebebiyle bıraktığını açıklayan Mesut Özil'e seslendi.

Twitter'daki @DenizDersimNaki hesabından açıklama yapan Deniz Naki, "Ben insanlar ölmesin diye birçok kez barışçıl bir duruş sergiledim. Toplumsal olaylara karşı duyarsız kalmadım. Ben de milli davrandım" diyen Naki, hiçbir insanın ölmemesi için mücadele etmesine rağmen 3 yıl içinde deplasmanlarda yemediği küfür, fiziki saldırı kalmadığını söyledi.

"Defalarca faşistler tarafından tehdit edildim. Hatta Almanya'da silahlı saldırıya uğradım" diyen Naki, TFF tarafından futboldan men edildiğini hatırlattı ve "Bunlara rağmen barışa olan umudumu kaybetmedim" ifadesini kullandı.

ÖZİL'E SORULAR

"Milyonlarca oy almış Kürt partisinin başkanı Selahattin Demirtaş'la çektiğim bir fotoğraf için linç edildim" hatırlatması yapan Deniz Naki, "Bu hak ihlalleri maalesef benim ve Mesut Özil'in vatandaşı olduğumuz Türkiye'de yaşandı" dedi ve Mesut Özil'e şu soruları sordu:

*Türkiye'de bana ve benim gibi Kürt asıllı futbolculara yapılan ırkçı ve faşist saldırılara neden sessiz kaldın?

*Almanya Futbol Federasyonu'nun açıklamasını yanlış bulduğunu söylüyorsun, TFF'nin hakkımda aldığı kararları ırkçı buluyor musun?

*Seni yerli ve milli görenler beni neden terörist gördüler?

*Senin Türklüğünü destekleyenler benim Kürtlüğümü neden kabul etmediler?

"Sen Türkiye'ye gittiğinde bana saldıran ırkçılar, seni milli ve yerli karşılayacaklar. İşte o an beni hatırla. 'Senin faşistin, benim faşistim yok. Faşist her yerde faşisttir" diyen Naki, "De ki onlara: Ülkesini, topraklarını seven Kürtlüğü ile Türkiye'de bir renk olan Almanya vatandaşı Dersimli Kürt Deniz Naki'nin selamları var" diye devam etti.

Naki, "Sevgili meslektaşım faşizm, ırkçılık, despotluk, insan onurunu kırıcı davranış nerede olursa olsun karşı durmak gerekir. Seni dünya faşizmine karşı mücadeleye davet ediyorum. Seni Türkiye'de Kürtlere yapılan ırkçılığa karşı duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi.

Naki, "Faşizm bir hastalıktır, dün bana, bugün sana, yarın başkasına saldırır. Özgür, barış ve umut dolu bir dünya için yok olsun faşizm, ırkçılık. Sevgiyle kal, faşizmle kalma güzel ülkem" diyerek açıklamasını sonlandırdı. (SPOR SERVİSİ)

MİTHAT FABİAN SÖZMEN: İKİ MİLLİYETÇİLİĞİN ARASINDA MESUT ÖZİL

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Muharrem İnce: Koltuğa yapışanlar kalkmamak için her yolu deniyor

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa