25 Temmuz 2018 10:48
Son Güncellenme Tarihi: 25 Temmuz 2018 12:24

Berna Laçin'e 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Berna Laçin hakkında sosyal medya paylaşımı sebebiyle 'dini değerleri aşağılama'dan 1 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ekran görüntüsü: @bernalacin35 Twitter hesabı

Paylaş

Çocuklara yönelik cinsel istismar ve cinayet haberlerinin gündemde olduğu sırada sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Sanatçı Berna Laçin hakkında, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi ve dava açıldı.

İddianamede, soruşturmaya konu paylaşımda adı geçen Medine şehrinde İslam peygamberinin kabrinin bulunduğu belirtilerek, "Medine'nin hac ibadeti kapsamında ziyaret edilen ve tüm dünya Müslümanlarınca kutsal kabul edilen bir şehir olduğu, dolayısıyla Müslümanlar için kutsal değeri bulunan bu şehrin tecavüz rekoruna sahip olduğuna dair şüpheli tarafından dile getirilen iddianın nesnel bir veriye dayanmadığı" aktarıldı.

İFADESİNDE İDAMA KARŞI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Laçin'in soruşturmaya konu paylaşımı kendisinin yaptığını kabul ettiği belirtilen iddianamede, sanatçının ifadesine de yer verildi. Laçin'in, sosyal medyada Suudi Arabistan'daki düzen içerisinde taciz ve tecavüzün olmadığına ilişkin paylaşımlarda bulunulması üzerine bu paylaşımı yaptığını, dini değerleri aşağılama gibi bir kastının olmadığını söylediği belirtildi. İddianamede, Laçin'in idama karşı olduğunu, çocuk kadınlara tecavüz, kadına şiddet suçları ile benzeri suçlarda idamın çözüm olmadığını anlatmak istediğini beyan ettiği ifade edildi.

İDDİANAMEDE AİHM KARARINA ATIF YAPILDI

iddianamede,  "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Otto-Preminger, İ.A.-Yasak Tümceler kararlarında yer alan üzere şiddet çağrısı bulundurmasa bile dini değerlere yönelik 'Ucuz' saldırıların ifade özgürlüğü kapsamında korunmayacağı" savunuldu. İddianamede  "Düşünce açıklanırken dini değerlere yönelik saygısız tutumlardan kaçınılması gerektiği, şüphelinin kamuoyuna yansıyan idam tartışmalarına hiçbir katkısı olmayan, nesnel bir veriye dayanmayan ve dosyada mevcut verilere göre büyük tepki alan ifadelerinin de halkın dini değerlerini aşağılayıcı ve kamu barışını bozmaya elverişli nitelik taşıdığı, bu nedenle şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği" belirtildi.

İddianamede şüphelinin "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek duruşma günü verdi.

NE OLMUŞTU?

Berna Laçin, çocuklara yönelik cinsel istismar ve cinayet haberlerinin gündemde olduğu sırada sosyal medyada yükselen "idam" söylemlerine karşı Twitter hesabında bir açıklama yaparak idam cezasını geri getirmekle sorunun çözülemeyeceğini vurgulamıştı. Laçin, "#idam çözüm olsaydı Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı! Konuşturmayın şimdi beni! Bırakın artık bilim insanları, nörologlar,psikiyatrlar, psikologlar,toplum bilimciler ,hukukçular el birliği verip çare üretsin. Devlet, tribün sesleriyle toplum inşaa etmez!" paylaşımı sonrası hedef gösterilmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pakistan'da intihar saldırısı: 28 kişi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa