24 Temmuz 2018 21:07

Suruç'taki silahlı kavgaya dair önerge AKP oylarıyla reddedildi

Suruç’ta seçimin hemen öncesinde yaşanan silahlı kavgaya ilişkin HDP’nin Mecliste verdiği araştırma önergesi AKP oylarıyla reddedildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Meclis Grup Başkan Vekilleri Fatma Kurtulan ve Ayhan Bilgen’in Suruç’ta yaşanan silahlı kavgaya ilişkin verdikleri araştırma önergesi AKP oylarıyla reddedildi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran’da AKP’nin 26 ve 27. Dönem Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve yanında bulunan akrabalarının Suruç’ta esnaflık yapan Şenyaşar ailesi fertlerine yönelik sözlü saldırısı ile başlayan olaylar 4 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı.

HDP’nin araştırma önergesinde 4 kişinin ölümüne neden olan gelişmeler şöyle ifade edildi:

Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre olaylardan üç gün önce yine aynı milletvekili, esnaf çarşısındaki aynı dükkan sahibinden AKP için oy istemiş, dükkan sahipleri ise “Bizden size oy çıkmaz”demiştir. Bunun üzerine milletvekilinin koruması da olan kardeşi Mehmet Yıldız’ın Celal Şenyaşar’ı sözlü saldırının ardından vurduğu, esnafınaynı aileden Adil Şenyaşar'ın kaldırıldığı hastanede öldürüldüğü, Esvet Şenyaşar’ın ise oğlunun yanına gitmek isterken hastane içerisinde linç edildiği kamuoyuna yansımıştır. Esnaf çarşısındaki olaylar esnasında Milletvekili yakını olan şahıs da hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden Şenyaşar ailesi fertlerinin otopsi raporları, her üç kişinin de vahşice öldürüldüğü sonucunu ortaya koymuş, cenazelerden biri üzerinde 17 ayrı, diğerinde ise 6 ayrı ateşli silaha ait mermi çekirdeği ve bu mermi çekirdeklerine ait olan giriş çıkış izleri ile çok sayıda kesici ve delici alet izleri tespit edilmiştir.  Çok sayıda silahın kullanılmış olması saldırının planlı olduğu kuşkusunu arttırmaktadır. Ayrıca, hastane koridorlarında kameraların yerinden söküldüğü bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Hastanedeki linç esnasında hastane çevresinde bulunan kolluk güçlerinin linçe müdahale etmediği iddia edilmiştir. Tüm bu yaşananlar hastane güvenliğinde de ihmallerin olduğu sonucunu doğurmaktadır. Türk Tabipler Birliği de yaptığı yazılı açıklamada hastanede güvenlik zafiyetinin yaşandığını ortaya koymaktadır.

Araştırma önergesinde, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve akrabaları 24 Haziran seçim gününde de silahlı kişilerle birlikte okulları gezerek sandıklara daha önceden mühürlenmiş pusulalar içeren zarfları attığı, sandık kurulu üyelerini darbettiği iddiaları da hatırlatıldı. Yine Suruç’ta Bilgi İlk Okulu’nda havaya ateş açılması sonucu durdurulan bir araçta mühürlenmiş oy pusula ve zarfları ortaya çıkmış, bahsi geçen okul ile ilgili soruşturmanın da açıldığı belirtilen araştırma önergesinde, 4 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan olayın siyasi boyutuyla birlikte tüm yönleri ile araştırılması, açığa çıkartılması için HDP, Meclisteki  tüm partilerin vereceği üyelerle acilen komisyon kurulmasını ve tüm ayrıntılarıyla açığa çıkarılmasını talep etti. HDP’nin araştırma önergesi AKP’li Milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP ve MHP ‘Çorlu tren faciası araştırılmasın’ dedi

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa