24 Temmuz 2018 18:21

Olağanüstü hal kalktı ancak Şırnak’taki 29 kontrol noktası duruyor

OHAL kalktı ancak Şırnak’ta 6’sı merkezde, 23'ü ilçelerde olmak üzere toplam 29 polis kontrol noktası hâlâ duruyor.

Şırnak (Fotoğraf: MA)

Paylaş

OHAL kalktı ancak Şırnak’ta, 6’sı merkezde, 8’i Cizre’de, 2’si Güçlükonak’ta, 4’ü Silopi’de, 3’ü Beytüşşebap’ta, 2’si Uludere’de ve 4’ü de İdil ilçesinde olmak üzere 29 polis kontrol noktası hâlâ duruyor.

15 Temmuz darbe girişimi gerekçe gösterilerek, 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen ve 7 kez uzatılan olağanüstü hal (OHAL) geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. Birçok alanda ağır hak ihlallerinin yaşanmasına neden olan OHAL’den geriye kalan uygulamalar ise, halen kendini yoğun bir şekilde hissettiriyor. Şırnak ve ilçeleri de bu kentlerin başında geliyor.

POLİS KONTROL NOKTALARI

OHAL’in ilan edilmesinin ardından “güvenlik” adı altında alınan önlemlerin arttırıldığı kent genelinde halen giriş ve çıkışların tümünde yüksek güvenlikli bir şekilde kurulmuş olan polis kontrol noktaları yerinde duruyor. Hemen hemen her tepesinde askeri bir üs noktası bulunan kent ve bağlı ilçelerine, GBT kontrolünden geçmeden girmek imkansız. Yer yer uzun araç kuyruklarının oluştuğu 29 polis kontrol noktasından 6’sı Şırnak merkezde, 8’i Cizre’de, 2’si Güçlükonak’ta, 4’ü Silopi’de, 3’ü Beytüşşebap’ta, 2’si Uludere’de ve 4’ü de İdil ilçesinde bulunuyor.

ONLARCA ASKERİ KONTROL NOKTASI

Söz konusu noktaların yanı sıra kent genelinde onlarca askeri kontrol noktası da bulunuyor. Yolları birbirinden ayrılan her köyde neredeyse birer tane bulunan askeri noktalarda da yer yer kimlik kontrollerinden dolayı yurttaşlar uzun bir süre beklemek zorunda kalıyor. Araç sürücülerinin noktalara yaklaştıkları vakit araçlarında çaldıkları Kürtçe müziğin sesini kapatmaları ise dikkat çekiyor.

YÜZLERCE ALANDAKİ YASAK HALEN SÜRÜYOR

Öte yandan OHAL döneminde, “özel güvenlik bölgesi” adı altında kırsal alanlarda ilan edilen yasaklar ise halen devam ediyor. Özellikle yaz aylarında koçerlerin yaşam alanları olan Gabar, Cudi, Besta, Kato Jîrka ve Herekol  Dağı bölgesinin bir bölümünde kalan yüzlerce alan halen yasaklı ve sivillerin giriş ve çıkışlarına izin verilmiyor. Söz konusu yasakların ilan edildiği bölgelerde bulunan alanlarda yurttaşlara ait çok sayıda arazi bulunuyor.

HER SOKAKTA ZIRHLI ARAÇ DEVRİYESİ

Yasaklar ve kontrol noktalarının yanı sıra kent merkezlerinde de benzer bir tablo göze çarpıyor. Özellikle Şırnak merkez, Cizre, Silopi ve İdil ilçe merkezlerinde 24 saat zırhlı araç devriyesi dikkat çekiyor. Her sokakta devriyeleri aralıksız bir şekilde devam eden zırhlı araçların süratli bir şekilde kullanılmasından kaynaklı bugüne kadar birçoğu çocuk onlarca yurttaş yaşamını yitirdi. (Şırnak/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Suruç'taki silahlı kavga olayı bir aydır aydınlatılmadı

SONRAKİ HABER

İran’da ne oldu? Ne oluyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...