22 Temmuz 2018 12:16
Son Düzenlenme Tarihi: 22 Temmuz 2018 12:29

Yahudi cemaatlerinden İsrail’i boykot kampanyasına destek

Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan 39 Yahudi cemaati, İsrail'in Filistin politikalarını protesto amacıyla yürütülen boykot kampanyasına destek verdi.

Yahudi cemaatlerinden İsrail’i boykot kampanyasına destek

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İsrail’in Filistin’e yönelik politikasını protesto amacıyla İsrail’i boykot kampanyasına 39 Yahudi cemaatinden destek geldi. Farklı ülkelerden 39 Yahudi cemaati, Boykot, Tecrit ve Yaptırım (BDS) Hareketi’ni desteklediklerini duyurdukları mektubun altına imza attı.

Sputnik’in Filistin medyasından aktardığı habere göre mektupta, “Yahudilere karşı düşmanlık veya ön yargı ile İsrail politikaları ve adaletsiz sisteme yöneltilen meşru eleştiriyi birbirinden ayırmak, her zamankinden daha fazla önem arz ediyor. İsrail’e meşru eleştiri ve Filistinlilerin haklarını savunma ile anti-semitizmi bir tutmamak gerek denildi.

Bu türden bir karşılaştırmaların, özgürlük, adalet ve eşitlik için yapılan Filistin mücadelesini ve antisemitizme karşı verilen küresel mücadeleyi baltalayacağı kaydedildiği mebtubun altına imza atanlar arasında Barış için Yahudi Sesi (ABD), Eşitlik için Akademisyenler (İsrail), Bağımsız Yahudi Sesi (Kanada), Ortadoğu’da Adil Barış İçin Yahudi Sesi (Almanya) gibi Yahudi cemaatler bulunuyor.

Uluslararası bir hareket olarak 2005 yılında kurulan Boykot, Tecrit ve Yaptırım (BDS) Hareketi, Filistin toprağındaki İsrail işgaline son verilmesi, İsrail’in Arap-Filistinli vatandaşlarına tam eşitlik sağlanması ve Filistinli sığınmacıların geri dönüş haklarına saygı duyulması için çalışmalar yürütüyor.

İsrail’in ekonomik, akademik, kültürel ve siyasi alanda boykot edilmesini savunan BDS hareketi, bu şekilde Tel Aviv yönetimi üzerinde baskı oluşturulmasını hedefliyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

152 gün tutuklu kalan ESP'li Çelebi, cezaevi koşullarını anlattı

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa