21 Temmuz 2018 08:16

Tuzla'daki kimyasal atık skandalı davasında şüphelilere hapis istemi

97 kişinin hastaneye kaldırılmasına neden olan kimyasal atık skandalı davasında şüpheliler için üst sınırdan hapis cezaları istendi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Tuzla’da 97 kişinin hastaneye kaldırılmasına neden olan kimyasal atık skandalına dair açılan davada 10 şüphelinin her biri için 6 buçuk yıla kadar hapis cezası istendi.

25 Aralık 2017 tarihinde Tuzla'nın İstasyon, Yayla, Evliya Çelebi ve Postane mahallelerinde genizleri yakan bir koku duyulmuş ve kokudan etkilenen çok sayıda yurttaş mide bulantısı, baş dönmesi ve solunum zorluğu şikayetleriyle hastanelere başvurmuştu. Olayla ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı ve hazırlanan iddianamed 10 şüpheli hakkında "iştiraken çevreyi kasten kirletmek" ve "bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçlarından her bir şüpheli için 6 buçuk yıla kadar hapis cezası ve 1 şüpheli hakkında da "suçu bildirmeme" gerekçesiyle 1 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Tuzla'da 25 Aralık 2017'de ilçede yayılan ağır kokunun kaynağının ve sorumlularının belirlenmesi için Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, İSKİ Genel Müdürlüğü müşteki, 71 kişi ise mağdur müşteki olarak yer aldı. Suç tarihinden önce bir takım kamyonlar tarafından içeriği henüz tespit edilemeyen kimyasal maddelerin İSKİ Atık Döküm alanına boşaltıldığı aktarılan iddianamede, daha sonra bu kamyonlar tarafından suç tarihinde halk için zararlı olan kimyasal maddelerin vidanjörler tarafından döküldüğü belirtildi.

İddianamede, vidanjörlerden alınan numune ile olay yerinden alınan numunenin uyum gösterdiği, bu kimyasal maddenin halk için zararlı olan "triklor etilen" ve "tetra klor etilen" maddesi olduğu, bu tarihte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Daire Başkanlığı Asya Kanal İşletme Şube Müdürlüğü'nde mühendis olarak görev yapan şüpheli E.Ş'nin vidanjörler tarafından dökülen ve halk için zararlı olan kimyasal maddeyi bildirmediği kaydedildi.

KOKUDAN 97 KİŞİ ETKİLENDİ

İddianamede, suç tarihinde akşam saatlerinde Tuzla İstasyon, Yayla ve Postane mahallelerinde birçok yurttaşın çevrede beliren ve içeriği henüz tespit edilemeyen bir kokudan dolayı zehirlendiği ve yaklaşık 97 kişinin çeşitli hastanelere başvurduğu anlatıldı.

Aydınlı Mahallesi Patlayıcı Maddeler Yolu Caddesi İSKİ Atık Döküm alanına gelen kimliği belirsiz şahıslar tarafından plakası ve markası tespit edilemeyen vidanjörler tarafından kimyasal madde boşaltımı olduğu düşünülerek yapılan soruşturma neticesinde olay yerinden numune alındığı ve MOBESE kayıtlarının incelendiği bilgisi verilen iddianamede, görüntülerden tespit edilen çok sayıda vidanjörün de incelemeye alındığı aktarıldı.

İddianamede, Adli Tıp Kurumu Başkanlığının raporuna göre, olay yerinden alınan numune örnekleri ile 4 vidanjörden alınan örneklerin uyum gösterdiği kaydedildi. Şüphelilerden T.Ç, M.A, M.A.A, O.T, R.K. ve M.K'nin 3 ayrı şirketin yetkilileri olduğu, şüpheliler H.K, C.K, M.A. ve E.K'nin söz konusu şirketlere ait vidanjörleri kullanan şoförler olduğu aktarılan iddianamede, mağdur ve müştekilerin doktor raporlarına göre basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde yaralandıkları ifade edildi.

ÜST SINIRDAN CEZA İSTEMİ

İddianamede, kimsenin öngörülemeyen bir neticeden dolayı sorumlu tutulamayacağı belirtilerek "Nitekim şüpheliler tarafından böyle bir netice doğabileceği öngörülebilmektedir ve bu nedenle şüphelilerin bilinçli taksirden dolayı sorumlu tutulmaları gerekmektedir. Çok sayıda kişinin suçtan zarar görmesi nedeniyle hakimin yargılama neticesinde alt sınırdan uzaklaşıp, üst sınırdan ceza vermesi arzu edilmektedir." ifadelerine yer verildi.

Bu kapsamda 10 şüpheli hakkında, "iştiraken çevreyi kasten kirletmek" ve "bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçlarından 1 yıl 2'şer aydan 6,5'ar yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, mühendis olarak görev yapan E.Ş. hakkında da "suçu bildirmeme" suçundan 1 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Hazırlanan iddianame, gönderildiği Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Şüpheliler, ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Birleşik Metal'de Avukat Ahmet Ergin işe iade davasını kazandı

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa