19 Temmuz 2018 13:40

Otobüs yangınlarında kaçak yakıt şüphesi

Uzmanlar son günlerde sık yaşanan otobüs yangınlarının kaçak yakıttan kaynaklandığını iddia etti.

Fotoğraf: Ertan Kılıç/DHA

Paylaş

Son günlerde art arda gündeme gelen otobüs yangınlarıyla ilgili çarpıcı bir iddia gündeme geldi. Otobüslerin ucuz olduğu için kaçak yakıt kullandığı ve yangınların bundan kaynaklandığı belirtiliyor.

Türkiye genelinde son 18 günde 11 yolcu otobüsü seyir halindeyken alev aldı. Uzmanlara göre bu yangınların çoğu, ‘10 numara yağ’ olarak bilinen kaçak yakıt kullanımından kaynaklanıyor. Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Battal Kılıç, kaçak yakıt olarak 10 numara yağ kullanıldığını, otobüs şirketlerinin daha ucuz olduğu için bu kaçak yakıtı tercih ettiklerini ifade ederek “Çok çabuk alev alan bir yakıt türü olduğundan bu yangınların çoğu 10 numara yağ kullanan otobüslerde görülüyor” dedi.

Özellikle yaz aylarında motorun daha çok ısınmasından dolayı araç yangınlarının daha çok görüldüğünü anlatan Kılıç “2012’de yeni bir yönetmelik çıktı. Bu yönetmelikte, araçlarda yangını algılayan sistem zorunlu hale getirildi. Ancak bu sistemlerin denetimi düzenli olarak yapılmıyor ve alarm sistemleri zamanla bozuluyor. Araçların periyodik kontrolleri yapıldığı sırada alarm sistemleri de göz ardı ediliyor. Çünkü bu sistem ağır kusur olarak sayılmıyor. Dolayısıyla bu yangınlar yaşanıyor” dedi.

‘SÜREKLİ ÇALIŞIR OLMASI DA ETKEN’

Yangınların otobüslerde sıklıkla görülme nedenini sürekli çalışır durumda olmalarına da bağlayan Kılıç, “Bu araçların çoğu dinlenemiyor. Özellikle şehir içindeki belediye otobüsleri ile şehirler arası çalışan yolcu otobüsleri sürekli kullanıldığı için ısınmalar oluyor. Otomatik yangın söndürme sistemlerini zorunlu hale getirmek gerekiyor. Ayrıca bunu da muayene istasyonlarında ‘ağır kusur’ olarak rapor ettirmek lazım. Yoksa yeteri kadar denetim olmadığı zaman bu tür yangınlar görülüyor” diye konuştu. Elektrik kaynaklı yangınların oranının daha düşük olduğunu anlatan Kılıç “Yangınların yüzde 70’i motor aksamlarında çıkar. Elektrikle ilgili çıkan yangınlar da yüzde 30’dur” değerlendirmesinde bulundu.

UCUZ OLDUĞU İÇİN TERCİH EDİLİYOR

‘10 numara yağ’ olarak bilinen kaçak yakıt özellikle otobüs, kamyon ve TIR sürücüleri tarafından litre fiyatı 5 lirayı geçen mazotun neredeyse yarı fiyatı olduğu için tercih ediliyor. ‘10 numara yağ’, endüstriyel maddeler karıştırılarak elde ediliyor. Bunun içine akışkanlığı arttırmak için  tiner ve solvent gibi yanıcı tutuşucu maddeler ekleniyor. Bu tür kaçak yakıtların ‘parlama noktası’ denilen alev alma noktaları 55 derecenin altında. Havanın sıcak olduğu yaz aylarında bu nokta 20-30 derecelik sıcaklıkta dahi ciddi tehlike oluşturuyor. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sevgilisine sarıldı, mahallelinin saldırısına uğradı

SONRAKİ HABER

Süper Lig'de ilk kadın kulüp başkanı Berna Gözbaşı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa