KKTC açıklarında mülteci teknesi battı: En az 19 ölü

Fotoğraf: Sezgin Pancar/AA

KKTC açıklarında mülteci teknesi battı: En az 19 ölü

KKTC açıklarında içinde 150 Suriyeli mültecinin bulunduğu tekne battı. 19 kişi hayatını kaybetti. 25 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Karpaz Yarımadası açıklarında içinde yaklaşık 150 Suriyeli mültecinin bulunduğu tekne battı. 19 kişi yaşamını yitirirken, sahil güvenlik ekipleri 103 kişiyi kurtardı. 25 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Karpaz Yarımadası Yeni Erenköy kasabası sahiline 16 mil uzaklıkta, içinde Avrupa’ya gitmek isteyen Suriyeli mültecilerin bulunduğu tekne, sabah saatlerinde battı. Tekne battığı ihbarını alan Türkiye ve KKTC sahil güvenlik ekipleri harekete geçti. Türkiye ve KKTC sahil güvenlik gemilerinin kurtarma çalışmalarına bir helikopter de katıldı. Bölgedeki ticari gemiler de arama-kurtarma çalışmalarına katıldı.

Arama-kurtarma çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan KKTC Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, 19 kişinin cesedine ulaşıldığını belirterek,  “103 kişi sağ olarak kurtarıldı. Kurtarılanlardan 1’i ağır yaralı. Türkiye ve KKTC sahil güvenlik ekipleri olaya müdahale etti. Çalışmalar sürüyor. Kayıp kişileri denizde arama çalışmaları sürüyor” dedi. 

Öte yandan bölgedeki hava şartlarının olumsuz olmadığı bildirilirken, teknenin neden battığı araştırılıyor. İlk gelen bilgilere göre, geminin motor kabininin su alması nedeniyle battığı yönünde.

mülteciler

Fotoğraf: Sahil Güvenlik Komutanlığı/AA

102 KİŞİ SİLİFKE'YE GETİRİLDİ

Göçmenlerden hayati tehlikesi bulunan biri Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı helikopteri ile Girne’ye götürülürken, 102'si ise Türkiye'ye gönderildi.

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığına bağlı botlarla Mersin'in Silifke ilçesindeki Taşucu Limanı'na getirilen göçmenlerden 31'i, liman sahasında bekleyen ambulanslarla Silifke Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

İki göçmenin solunum sıkıntısı yaşadığı, diğerlerinin ise durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Bu arada göçmenlere, Türk Kızılayı tarafından limandaki alanda kurulan masalarda yemek ikram edildi.

Limana getirilen 19 mültecinin cenazeleri olayla ilgili görevlendirilen 6 cumhuriyet savcısının yaptığı incelemelerin ardından otopsi için Adana Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Öte yandan sağ kurtarılan göçmenlerin geceyi ilçedeki bir lisenin yurdunda geçireceği ve yarın bilgilerine başvurulacağı belirtildi. (AA)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Temmuz 2018 23:18
www.evrensel.net
ETİKETLER KKTCmülteci