15 Temmuz 2018 08:32

Grup Yorum üyeleri Selma ve İnan Altın Fransa’ya iltica etti

İçişleri Bakanlığının DHKP-C üyesi oldukları suçlamasıyla 'Gri liste'ye aldığı Grup Yorum üyeleri Selma ve İnan Altın, Fransa'ya iltica etti.

Grup Yorum logosu

Paylaş

İçişleri Bakanlığının DHKP-C üyesi oldukları suçlamasıyla 'Gri liste'ye aldığı Grup Yorum’un üyeleri Selma ve İnan Altın, Fransa’ya sığınma talebinde bulundukları bildirildi.

Euronews’ten Beraat Gökkuş’a konuşan Altın çifti, Fransa’ya neden ve ne zaman iltica ettikleriyle ilgili ayrıntılı bilgileri bugün Paris’te düzenleyecekleri basın toplantısıyla duyuracaklarını söyledi.

2017 yılından bu yana “kaçak” durumunda olan sanatçıların adı DHKP-C’ye üye oldukları suçlamasıyla “terörden arananlar” listesinde bulunuyor. İçişleri Bakanlığı Altın çiftinin yakalanmasına yardımcı olacak kişilere 300 bin TL para ödülü verileceğini açıklamıştı.

Yılmaz Güney'in Paris'teki mezarı başında açıklamalarda bulunan Grup Yorum üyelerinden Selma ve İnan Altın neden Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Selma Altın, “Günümüzde AKP iktidarı kendisine muhalif en ufak bir sesi dahi susturmanın peşinde ve biz de 33 yıllık bir grup olarak AKP faşizminin saldırılarından nasibimize düşeni fazlasıyla alıyoruz” dedi.

İnan Altın ise halkın sanatçısı oldukları için iktidarın saldırılarına maruz kaldıklarını belirterek “Tarihimizin hiçbir döneminde son iki yılda yaşadıklarımızı yaşamadık. Çok daha ağır bir kuşatma ve tasfiye operasyonuyla karşı karşıya Grup Yorum” ifadelerini kullandı.

İnan, 2014 yılında katılımın neredeyse 1 milyon kişiye ulaştığı ‘Bağımsız Türkiye’ konserlerinin ardından konser yasaklarıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TRT ekibi, Yunanistan'da 3,5 saat gözaltında tutuldu

SONRAKİ HABER

Dünden bugüne Dünya Kupası finalleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...