12 Temmuz 2018 10:08

Fiat çalışanları Ronaldo transferi nedeniyle greve gidecek

Fiat'ın çalışanları, Cristiano Ronaldo'nun transferine harcanacak yüklü miktarı protesto etmek amacıyla 15 Temmuz'da greve çıkacak.

Fotoğraf: Şebnem Coşkun/AA

Paylaş

Futbolcu Cristiano Ronaldo’nun Real Madrid’den Juventus’a transferi İtalyan futbolseverleri heyecanlandırdı. Ancak Juventus’un Sahibi Andrea Agnelli’nin patronu olduğu Fiat otomotivin işçileri, yıllardır kendilerine zam yapılmazken Ronaldo için toplam 400 milyon avro harcanacak olması karşısında greve gidiyor.

30 MİLYON AVRO FİAT’IN DOĞRUDAN KASASINDAN

Ronaldo transferi, İtalya’nın Torino kentinin bir numaralı kulübü Juventus’a bayramı yaptırırken Fiat fabrikalarının işçilerini öfkelendirdi. Sputnik’in İtalyan medyasından aktardığına göre, hem Juve’nin hem de Fiat’ın Sahibi Andrea Agnelli’nin satın aldığı Ronaldo paketinin toplam faturası 340-400 milyon avro arası.

Real Madrid’e Ronaldo’nun bonservisi için 112 milyon avro ödeyen ‘İtalyan futbolunun yaşlı hanımefendisi’, Portekizli yıldıza da 4 yılda net gelir olarak 120 milyon avro verecek. Bunun üzerine vergi ve diğer masraflar eklendiğinde brüt 240-300 milyon avroyu bulacak. Yani toplam fatura 400 milyon avro civarında olacak.

Üstelik bunun 30 milyon avrosu doğrudan Fiat’ın kasasından çıkacak. Ronaldo’nun bunun karşılığında otomotiv firmasının reklam yüzü olacağı söyleniyor.

MAAŞLARI DONDURULAN İŞÇİLERİN ÖFKESİ TAŞTI

Maaşları dondurulmuş halde olan, yıllardır zam alamayan Fiat işçileri için bu haberler bardağı taşıran damla oldu.

Güneydeki Melfi kentindeki Fiat fabrikalarında sendika, Ronaldo’nun transferini protesto için 15 Temmuz akşamından 17 Temmuz sabahına dek grev ilan etti.

“Yıllardır işçilerden ekonomik düzeyde devasa fedakarlıklar talep eden şirketin bir futbolcu satın almak için yüz milyonlarca avro harcaması kabul edilemez” çıkışını yapan işçi sendikası USB de “Bu adil midir? Bir kişi milyonlar kazanırken binlerce ailenin maaşlarıyla ayın ortasını bile getirememesi adil midir” diye sordu.

‘SİZE SERVET BİZE SEFALET’

“Hepimiz aynı işverenin çalışanlarıyız ama daha önce hiç böylesine devasa bir toplumsal uçurumda kalmamıştık, bu adil ve eşit olmayan muamele kabul edilemez ve edilmeyecektir” vurgusu yapan sendika, “Fiat şirketi servetini işçilerine borçludur ama yöneticileri zenginlik içindeyken işçilerin karşılığında aldığı sefalettir” dedi.

İşçiler şirket yöneticilerine tek bir kişiyi zengin etmek yerine binlerce kişinin geleceğini garanti edecek otomobil modellerine yatırım yapma tavsiyesinde bulundu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yeni Akademi kuruldu: Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü verilecek

SONRAKİ HABER

Giden yoldaşların ardından...

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa