06 Temmuz 2018 14:17

'Müftülük taşınsın, botanik bahçesi yerinde kalsın'

Türkiye'nin en eski botanik bahçelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’nin müftülüğe tahsis edilmesi protesto edildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Türkiye'nin en eski, dünyanın ise en saygın botanik bahçelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi botanik bahçesinin müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmesi için tahliye işlemi başlatılması protesto edildi. Kampüse gelen CHP heyeti, akademisyenler ve öğrencilerin özel güvenlikler tarafından içeri alınmaması nedeniyle arbede yaşandı.

İstanbul Üniversitesi botanik bahçesi önünde açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, “İstanbul’un en eski botanik bahçesi. Burada türü tükenen ağaçlar, türü tükenen çiçekler, Türkiye’de kaybolmakta olan bitkiler burada canlandırılıp tekrardan doğa ile buluşturuldu. Şu anda bulunduğu yerden söküldüğü anda bu kültürler yok olacak” dedi.  Müftülüğün başka yerde bina ihtiyacının karşılanabileceğini, ancak öğrenciler için laboratuvar işlevi gören bahçenin başka yerde bulunamayacağını belirten Şeker  “Çocuklarımızın geleceği için üniversitelerin bu laboratuvarlara ihtiyacı var. Binlerce bitki türü yok edilirken bizim susmamız beklenemez” dedi.

‘AĞAÇ CANLIDIR, YERİNDE KALIR’

Türkiye Biyologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Doç. Dr. Erwin Ergin Karabulut ise botanik bahçesinin 1995 yılında sit alanı olarak ilan edilmiş parsellerde bulunan ağaç ve bitkilerin tabiat varlıkları olarak tescil edildiğini hatırlatarak  “Her canlının yaşam hakkı vardır. Müftülük canlı değildir, taşınır. Ağaçlar canlıdır yerinde kalır” dedi.

Öğrenciler adına konuşan Hande Betül Özsoy  da  bu binanın laboratuvar ve seralarında gözlemler, deneyler yapan ve ders gören öğrenciler olarak tahliye kararını doğru bulmadıklarını belirtti. Türkiye’deki en iyi bitki müzesi yani Herbaryum’dan birine sahip olduklarını anlatan Özsoy, başka bir laboratuvarları olmadığını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Posta’nın yeni yayın yönetmeni Emre İskeçeli oldu

SONRAKİ HABER

Kocaeli'deki fabrika yangınında yaralanan işçi yaşam mücadelesini kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa