06 Temmuz 2018 11:17
Son Güncellenme Tarihi: 06 Temmuz 2018 14:54

Uzundere'deki JES şirketi alanı terk ediyor

İzmir Uzundere'de tepki çeken jeotermal kaynak arama çalışması için valilik ek süre vermedi. JES şirketi alanı boşaltmaya başladı.

Fotoğraf: Metehan Ud/EVRENSEL

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Uzundere'de yangından mal kaçırırcasına jeotermal kaynak arama işini yürüten şirket valilikten istediği ek arama süresi kabul edilmeyince alanı boşaltmaya başladı. Uzundereliler kararı sevinçle karşılarken yaşam alanlarına zarar verecek çalışmaların bölgelerine bir daha gelmemesi için mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdiler.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yargı kararının arkasından dolanarak bir kez daha geçtiğimiz günlerde AKP'ye yakınlığı ile bilinen Adem Petrol Şirketi'ne İzmir'in Karabağlar ilçesi Uzundere Mahallesi'nde jeotermal kaynak arama izni verdi. Şirketin bakanlıktan aldığı 'ÇED Gerekli Değildir' kararı ile başlattığı çalışmalar 24 saat boyunca devam ediyordu.

Kaynağa ulaşamayan şirket 6 Temmuz'da dolan arama ruhsatının uzatılması talebiyle İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına başvuruda bulundu. Şirkete ancak bu sabah olumsuz cevap verildi. Valilik şirketin bir aylık ek süre talebini ilgili mevzuata aykırı bularak kabul etmedi, ayrıca çalışmaların da ruhsat bitim tarihinde sonlandırılmasını da istedi.

4 YILLIK SÜRE DOLDU

Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz'un imzasıyla verilen yazıda "1441 nolu Jeotermal Kaynak Arama Ruhsatı Süre Uzatım Talebi ile ilgili olarak Valiliğimizce yapılan değerlendirme sonucunda Mevzuat kapsamında şirketinize verilen 3 yıl ve 1 yıl uzatım süresi ile birlikte ruhsat sürenizin 06.07.2018 tarihinde bitmesi dolayısıyla mevcut sondaj çalışmalarının ruhsat süresi bitiminde sonlandırılması, ayrıca ilgi yazınızla talep etmiş olduğunuz 1 ay ek süre talebinin mevzuata aykırı olması nedeniyle uygun görülmediği" denildi.

DURDURMAZSA CEZASI VARDI

Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Yönetmeliği 3+1 yıl arama süresi veriyor. 7 Temmuz 2014'te arama ruhsat alan şirket yazının tebliğ edilmesi üzerine çalışmalarını durdurdu.  Sondaj makinesini söken şirket açtığı kuyuyu da doldurma başladı. Şirketin çalışmaları durdurmaması halinde ceza kesilecekti ve hakkında ihalelerden men kararı verilebilecekti. Öte yandan sondaj makinesinin sökülmesi işleminde yine iş güvenliği kuralları uygulanmadı. İşçiler, sondaj makinesine herhangi bir şekilde önlem almadan inip çıkarıldı.

6 ay içinde Valilik alan için yeniden ihale açabiliyor. Valiliğin ek süre vermemesi Uzunderelilere zaman kazandırdı. Bu süreç içerisinde Uzunderelilerin açmış olduğu davadan yürütmeyi durdurma kararı çıkması bekleniyor.

Kararı Evrensel'e değerlendiren Uzundereliler sevinçli olduklarını belirterek yaşam alanlarını, tarlalarını, zeytinlikleri tehlikeye atacak benzer durumlara karşı mücadelelerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Galatasaray basketbol şubesinde kriz

SONRAKİ HABER

Tüm Bel-Sen: İBB'ye yönelik bütçe kısıntıları ve yetki gasbı uygulamaları kayyumdur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa