ODTÜ'de işçilerle seçimi konuştuk: AKP ağırlıklı Meclise hayır

Fotoğraf: Evrensel

ODTÜ'de işçilerle seçimi konuştuk: AKP ağırlıklı Meclise hayır

24 Haziran’da ODTÜ işçilerinin seçimleri farklı olsa bile dertleri aynı: Geçim sıkıntısı, ücretlerin düşüklüğü ve kadro sorunu.

Deniz AKKILIÇ
H. Sinan GÜLER
Ankara

ODTÜ’de çalışan işçilerle seçimi konuştuğumuzda Muharrem İnce’nin etkisi görülüyor. Ancak bugüne kadar AKP’ye oy verdiğini söyleyen genç bir işçi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “güçlü aday” diyerek Erdoğan’a, “Erdoğan hata yapamasın” diyerek de muhalefete oy vereceğini söylüyor. Mecliste AKP’nin çoğunluğunu istemeyen işçiler, HDP’nin barajı geçmesi konusunda hemfikir.

ODTÜ’de sınavların ardından eğitim ve öğretim yılı bitse de işçilerin mesaisi hâlâ devam ediyor. 24 Haziran’da ODTÜ işçilerinin seçimleri farklı olsa bile dertleri aynı: Geçim sıkıntısı, ücretlerin düşüklüğü ve kadro sorunu. Endüstri mühendisliği bölümünde konuştuğumuz işçiler hayatın eskiye göre daha pahalı olduğundan yakınırken, “Eskiden 20 liraya pazar arabasını doldurabiliyorken şimdi pazardan aldığımız en basit sebzelerle bile 80 liradan aşağı çıkamıyoruz” diyorlar. Artık tek kişinin çalışması ile evin geçiminin sağlanamayacağını ifade eden işçiler, insanların bir şeyleri değiştirmek için çabasının en çok ekonomik sıkıntılar çektiklerinde ortaya çıktığını söylüyorlar. Hükümetin 5 çocuk söylemlerine karşı “5 çocuk istiyorlar ama bizim nasıl geçindiğimizi düşünmüyorlar. Her çocuk için para vereceklerse yapalım ama çocuklarımızın istediklerini bile alamıyoruz” diyen işçiler, hükümetin değişmesi gerektiğini ve bu nedenle seçimde bu yönde oy kullanacaklarını ifade ediyor.

‘ERDOĞAN’IN KARŞISINA KİM ÇIKARSA ONA VERECEĞİM’

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde konuştuğumuz bir işçi ise “Seçimde istediğimiz olmazsa, yani Erdoğan kazanırsa, ya İzmir’e ya da Küba’ya yerleşirim” diyor. Oyunu Muharrem İnce’ye vereceğini söyleyen işçi, HDP’nin barajı geçmesinin de önemli olduğunu ifade ediyor. Bu sebeple kendisinin de henüz emin olmasa da HDP’ye oy vermeyi düşündüğünü söyleyen işçi, ikinci turda Erdoğan’ın karşısında kim kalırsa ona oy vereceğini dile getirdi.

‘BÖYLE KADROYU VERMESELER DAHA İYİYDİ’

İnşaat mühendisliği bölümünde çalışan işçiler ise seçimlere yönelik görüşlerinden önce taşeron işçilere verilen kadronun niteliğinden bahsediyor. Verilen kadronun aslında kadro olmadığından, kağıt üstünde aynı gözükseler bile hâlâ işçiler arasında statü farkı olduğundan dem vuran bir işçi “Kaç seçimdir kadro vereceğiz dediler, verdikleri kadroyu görüyoruz, keşke hiç vermeselerdi” diyor. Seçimlere ilişkin ise “Artık bir değişim lazım” diye cevap veriyor. Aynı bölümde çalışan genç bir işçi ise bugüne kadar AKP’ye oy verdiğini belirterek, cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy vereceğini çünkü daha güçlü bir aday olmadığını söylüyor. Ancak Meclis seçimlerinde AKP’ye oy vermeyeceğine de dikkat çekerek, “Hükümetin denetlenmesi lazım. Onlar da kul sonuçta, hata yapıyorlar. Muhalefet güçlü olsun ki AKP hata yapamasın” diyor.

Mühendislik fakültesinde çalışan bir kadın işçi ise oyunu İnce’ye vereceğini söylüyor. 40 yaşına kadar CHP’ye hiç oy vermediğini belirten işçi, İnce’nin söylemlerinden etkilendiğini söylüyor. Cumhurbaşkanının yıprandığını, artık gitmesi gerektiğini söyleyen işçi, Meclis seçimlerinde HDP’nin barajı geçmesinin önemli olduğunu vurguluyor.

www.evrensel.net
ETİKETLER erken seçimODTÜ