Ankara yürüyüşçüsü şimdi Meclise yürüyor

Ankara yürüyüşçüsü şimdi Meclise yürüyor

Milli Görüşçü yönetimlerin belediye yönetimlerine gelmesinin ardından, ardı ardına işçi kıyımı yaptığı yıllarda Kağıthane Belediyesinden çıkarılan 340 işçiden biri olarak Kağıthane Direnişi’nde yer alan Nezahat Köyel Irmak şimdi farklı bir mücadele içinde.O dönem İstanbul’dan Ankar

O dönem İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleştirilen büyük yürüyüş ile Ankara’ya girenlerden biri olan Nezahat Irmak, 12 Haziran genel seçimleri için bu defa Meclise girmenin mücadelesini veriyor.  

1993-1994 döneminde Belediye-İş bünyesinde 120 Kağıthane işçisi ile gerçekleştirilen İstanbul-Ankara yürüyüşü, hatırlanacağı üzere, çeşitli badireler atlatarak “Kar, Soğuk, Fırtına/İşte Geldik Ankara” pankartıyla başkente girmeyi başarmıştı.

İşçilerin Ankara’da bulunduğu süre içinde Meclis görüşmelerinde direnişin sözcülüğünü yapan Nezahat Köyel, CHP’den İstanbul 2. Bölge milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptı.

1989’dan bu yana siyasetin içinde yer alan ve 1994-1996 döneminde CHP Kağıthane İlçe Kadın Kolları başkanlığı yapan Irmak, gerek siyasal, gerek sendikal tecrübesini Meclise taşımayı ve bu platformda kadın kimliği ile yer almayı istediğini söyledi.

KADIN OLARAK

Kadınların artık daha kötü koşullarda yaşadığı ülkemizde bu gidişatın tersine çevrilmesi için en başta kadınların mücadele etmesi gereğinden yola çıktığını belirten Irmak, tüm kadınların aktivist ruhuyla bir araya gelmesini arzu ediyor.
“Örtülü olmayan kadını perdesiz eve benzeten, başı açık kadınıın kiralık ya da satılık olduğunu söyleyen ve bunu beyinlere işleyen, işsizliğin nedenini kadınların çalışma hayatında olmasına bağlayan bir zihniyetin iklimindeyiz. Ayrıca, kadın, erkek, genç-yaşlı her dinden ve her etnik kökenden insanın bu ülkede yaşamsal sorunları var. Daha çok genç insanın ve daha çok kadının siyasetin asli unsuru haline gelmesini zorunlu görüyorum” diyen Irmak, CHP için böylesi bir kadrolaşmanın sağlamanın öneminin altını çiziyor.

Irmak, bilimin ve kadının hapsedilmek istendiği zeminleri yıkmak için, her türlü dışlanmaya, ötekileştirmeye, daraltılmaya ve yaşamın dışına itilmeye karşı, kadınların ve gençlerin sorumluluk alması çağrısı yapıyor.
(İstanbul/EVRENSEL)


IRMAK’IN ÖZ GEÇMİŞİ

1964 yılında Bayburt’ta doğdu.

İlk, orta eğitimini İstanbul Kağıthane Gürsel Mahallesi’nde, lise öğretimini Çağlayan Lisesinde yaptı.

Özel sektörde başladığı çalışma yaşamı, 1989’da Kağıthane Belediyesi Personel Müdürlüğü bünyesinde kamu yaşamı ile devam etti. 1996-2006 yılında Beyoğlu Belediyesi İktisat Müdürlüğü’nde görev yaptı ve oradan emekli oldu.

1987’de SHP ile başlayan çalışmaları, CHP Kağıthane kurucu ilçe yöneticiliği şeklinde devam etti. 1993-1994 döneminde gerçekleşen Kağıthane işçi direnişinin İstanbul ve Ankara dönemlerinde başından sonuna yer aldı.

Direnişin Ankara yürüyüşünde ve Ankara görüşmeleri komitesinde görev yaptı. 1997-1999 arasında CHP Kağıthane İlçe Kadın Kolları Başkanlığı yaptı. Kesintisiz süren siyasal çalışmalarında halen ilçe kongre delegeliği de yapmaktadır. İlçede çeşitli kadın kooperatifi ve örgütlenmelerinde çalışmalarda bulundu. Kadın ve ekolojik yaşam konularında sürdürülen projelerde yer aldı.

12 Haziran 2011 genel seçimleri için CHP’den milletvekili aday adaylığı için başvuru yaptı.

www.evrensel.net