Meral Akşener: Çöp kamyonu önümüzü kesti

Fotoğraf: DHA

Meral Akşener: Çöp kamyonu önümüzü kesti

Meral Akşener: Yolumuz çöp kamyonu ile kesildi. Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin: Kimse mağduriyet yaratmasın.

Çağrı SARI
İstanbul

Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Gaziantep mitinginde çöp kamyonu ile yolunun kesildiği iddiasına ilişkin Gaziantep Belediye Başkanı Şahin, “Kimse mağduriyet üretmesin” dedi.  Evrensel’e konuşan İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, Şahin’in ‘mağduriyet’ açıklaması için “Gösteri hakkı siyasi partilerin en temel hakkıdır, halkın arasına karışarak yaparlar. Bunu engelleyenler hangi mazereti ortaya sunarlarsa sunsunlar, tavırlarındaki bu baskıcı tutumu saklayamayacaklar. Zamanı geldiğinde de bu bürokratlar farklı davrandıkları için hesabını verecekler” dedi. 

'BARİYERLER KURDULAR'

Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçim çalışmaları kapsamında dün Antep’teydi. Akşener, Antep’teki mitinginin ardından Osmaniye'ye giderken konvoyunun ilerlemesinin bir hafriyat kamyonu tarafından engellendiğini söyledi. Akşener, “Bugün geçmişte rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş'e yapılanı, rahmetli Süleyman Demirel'e yapılanı Gaziantep Valisi ve Belediye Başkanı bize yaptı” dedi.

Akşener, partisinin Antep’te düzenlediği mitingin ardından Osmaniye'ye giderek toplanan kalabalığa olayı şöyle anlattı:  “Maalesef Türkiye adaleti, hakkaniyeti, nezaketi kaybetti. Gaziantep'e gittik. Alanlara insanlarımız gelmesin diye tehdit edildiler. Daha sonra bariyerler kurdular ama milletimin cesur insanları yılmadılar. Gaziantep meydanını tıka basa doldurdular. Ama sonra arkamızdaki brandayı kaldırttılar. Çıktık alandan buraya yetişmek için, bizim geçeceğimiz yolu bir harfiyat kamyonuyla kapatmışlardı. Ben alışkınım. Elektriğimizi kestiniz, yıldık mı? Salon vermediniz, yıldık mı? Tehdit ettiniz korktuk mu?”

BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİN: MAĞDURİYET YARATMASINLAR

Yeniçağ’da yer alan habere göre; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Akşener'in çöp kamyonu ile yolunun kesilmesine ilişkin, “Kimse mağduriyet üretmesin” dedi. Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve diğer siyasi parti liderleri miting programlarında uygulanan tedbirlerin aynısının İYİ Parti tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitingde uygulandığını açıkladı. Valilik'ten yapılan açıklamada da ‘Muhtemel bombalı araç saldırılarına karşı ana bulvar ve arterlerin kapatılmasında İl Emniyet Müdürlüğümüz, kamu kurumlarımız ve belediyelere ait araç ve iş makinelerinden yararlanılmaktadır.” İfadeleri kullandıldı. 

AYTUN ÇIRAY: ADİL VE EŞİT BİR ORTAM YOK

Partilerine dönük ambargo ve engellemeleri Evrensel’e değerlendiren Parti Sözcüsü Aytun Çıray, yaşanan süreci 12 Eylül’e benzetti. Benzer saldırıların 12 Eylül sonrası Doğruyol Partisi ve Genel Başkanı Süleyman Demirel’e de yapıldığını anlatan Çıray, “O dönem Demirel Antalya’ya sokulmamıştı. Antalya dışında bir meydanda miting yapmak zorunda kalmıştı. Türkiye ne yazık ki, 12 Eylül sonrası gibi antidemokratik bir süreçten geçiyor. Adil ve eşit bir ortam olmadığını herkes görüyor” dedi.

MEDYA AMBARGOSU

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in “mağduriyet üretmesinler” açıklamasına ilişkin de ‘Gösteri hakkı siyasi partilerin en temel hakkıdır halkın arasına karışarak yaparlar. Bunu engelleyenler hangi mazereti ortaya sunarlarsa sunsunlar tavırlarındaki bu baskıcı tutumu saklayamayacaklar. Zamanı geldiğinde de bu bürokratlar farklı davrandıkları için hesabını verecekler” dedi. Medya ambargosuna ilişkin de Çıray şu ifadeleri kullandı: Yandaş medya bir yana, ana akım denilen medyada da tam bir ambargo uygulandığını görüyoruz. Son zamanlarda tarafsız dediğimiz medyada da yavaş yavaş farklı tutum hissediyoruz. Bu açıkça İYİ Parti’den korkulduğunu gösteriyor. En çok korktukları liderin de Akşener olduğunu ortaya koyuyor. 

FATMA ŞAHİN: AKŞENER'DEN ÖZÜR BEKLİYORUM

Fotoğraf: DHA

DHA'nın aktardığıan göre Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bir açıklama daha yaparak, Meral akşener'den özür beklediğini belirtti: Kendisinden bir özür bekliyorum. Bu özür gelmezse hukuk devletinde gerekli takibi yapacağıma, halkımız adına takip edeceğime söz veriyorum.

16 yıldır her mitingde önlemler alındığını belirten Şahin, Akşener'den Gaziantepliler ve şahsı için özür beklediğini söyledi. Yolun güvenlik önlemi kapsamında kapatıldığını dile getiren Şahin, Akşener'in sözlerine tepki gösterip, şunları söyledi:

"Sayın genel başkan bu mekana gelerek kamyonun önünde eksik ve yanlış bilgiyle daha öncesini bilmeden şahsımı ve sayın valimize 'Yazıklar olsun' diye açıklama yapıyor. Daha önemlisi 'Türkiye'de hakkaniyet, adalet, nezaket kalmamıştır' diyor. Maalesef İçişleri Bakanlığı yapmış, güvenlik meselelerinde daha önce söz sahibi olmuş bir genel başkanın şehrimize gelerek yanlış bilgiyle şehrimizi üzmesinden halkımıza verdiği demeçlerin rahatsızlığından dolayı bugün burada bu açıklamayı yapmak durumunda kaldık. Ben 16 yıldan beri siyasetçiyim, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda çok miting yaptık. Burası şehrin merkezi olduğu için miting yaparken emniyet güçlerimiz, trafik düzenlemesini yapmak için tam bu hatta tedbir alınır. Can güvenliği için araç trafiği durdurulur. Yaya trafiği açılır. Miting güvenliği için 16 yıldır uygulanan bir rutindir. En son yapılan mitinglerde olduğu gibi sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanı'mızın ziyaretlerinde fotoğraflarımız var. Biz sayın genel başkanın açıklamalarından sonra valilik ve belediye olarak bu durumun böyle olmadığını açıklamamıza rağmen bu sabah ulusaldaki birçok yazılı basına 'Kamyon engeli, Akşener'e kamyon ayıbı' diye manşetten vererek, yeniden Türkiye'de bir mağduriyet yaşatılmaya çalışıldığını ve siyaset yapma ortamının engellendiği yönünde bir algı oluşturuluyor. Bunu esefle kınıyorum. Kadın genel başkan olarak kadın belediye başkanına eksik bilgiyle 'Yazıklar olsun' diye gelip, buradaki şoförü kendi korumalarıyla hakaret ederek, indirmeleri şoförün 'İşimi yapıyorum' demesine rağmen 'Yavaş ol, hiç kımıldama' deyip, şoföre hakaret eden genel başkanla karşı karşıyayız. Ülkem ve ülkemin siyaseti adına üzülüyorum. Sayın genel başkanı bu konuda Gaziantep halkından ve şahsımdan özür dilemeye davet ediyorum. Yazıklar olacak hiçbir şey yapmadık. Tamamen kendi emniyeti ve daha rahat ortamda miting yapabilmesi için kolluk kuvvetlerinin aldığı tedbirlere karşı 'Yazıklar olsun' diyerek bize hakaret etmesini kınıyorum. Kendisinden bir özür bekliyorum. Bu özür gelmezse hukuk devletinde gerekli takibi yapacağıma, halkımız adına takip edeceğime söz veriyorum." 

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Haziran 2018 16:47
www.evrensel.net