09 Mayıs 2018 11:46

Yurt dışındaki seçmenlerin adres beyanı için son gün 12 Mayıs

Yurt dışında yaşayan ancak yurt dışı seçmen kütüğüne kaydı bulunmayanların oy kullanabilmesi için 12 Mayıs'a kadar beyanda bulunması gerekiyor.

Yurt dışındaki seçmenlerin adres beyanı için son gün 12 Mayıs

Fotoğraf: Serhat Çağdaş/AA

Paylaş

Yurt dışında yaşayan seçmen niteliğine sahip Türkiye vatandaşlarından yurt dışı seçmen kütüğüne kaydı bulunmayanların, 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde oy kullanabilmeleri için en geç 12 Mayıs'a kadar adres beyanında bulunmaları gerekiyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, yurt dışında ikamet eden ancak yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmayan Türk vatandaşlarının 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü TSİ 17.00'ye kadar itiraz süresi içinde dış temsilciliklere başvurarak adres beyanında bulunmaları gerekiyor.

Dışişleri Bakanlığı da bu konuda hem genel bir duyuruyla hem de dış temsilcilikleri aracılığıyla yurt dışındaki vatandaşları bilgilendirdi.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, YSK tarafından 2 Mayıs'ta ilan edilen yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını YSK’nin resmi internet sitesinden (www.ysk.gov.tr) nüfus kimlik bilgileriyle kontrol edebilecek.

Türkiye'nin dış temsilcilikleri, yurt dışındaki seçmenlerin adres beyanı yapabilmeleri için 12 Mayıs son gün olmak üzere resmi tatil ya da hafta sonu fark etmeksizin her gün mesai saatlerinde açık olacak.

Adres beyanının 12 Mayıs’ta tamamlanmasıyla yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen sayısı kesin olarak belirlenmiş olacak.

erken seçim

Görsel: AA

NE ZAMAN, NEREDE OY KULLANABİLİRLER?

YSK'nin açıkladığı seçim takvimine göre yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türkiye vatandaşları, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin ilk turu için ya 7-19 Haziran 2018 tarihlerinde dış temsilciliklerde ya da 7-24 Haziran 2018 tarihlerinde gümrük kapılarında oy kullanabilecek. (AA)

ÖNCEKİ HABER

Papua Yeni Gine'de 6.0 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

PSAKD, yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa