Selahattin Demirtaş kimdir?

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 24 Haziran'da yapılacak cuhurbaşkanlığı seçiminde aday olması bekleniyor.
Selahattin Demirtaş kimdir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kimdir? Selahattin Demirtaş hakkında haberler.

Selahattin Demirtaş, 22 Haziran 2014 tarihinde yapılan 2. Olağanüstü Kongre'den 11 Şubat 2018'deki 3. Olağan Kongre'ye kadar Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanlığını yürüttü.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Demirtaş, siyaset öncesi serbest avukatlık ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır şubesinde yöneticilik yaptı. Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) kurucuları arasındadır.

2007'de Demokratik Türkiye Partisi'nde (DTP) grup başkanvekilliği yapan Selahattin Demirtaş, DTP'nin kapatılmasının ardından, yeni kurulan Barış ve Demokrasi Partisi'ne (BDP) geçerek partinin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü kongresinde genel başkan seçildi.

BDP'nin Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) katılması sürecinde, 2014 yılında yapılan 2. Olağanüstü Kongrede Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP eş genel başkanlığına seçildi.

2007 genel seçimlerinde Diyarbakır, 2011 genel seçimlerinde Hakkari ve Haziran 2015 genel seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak meclise girdi.

Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016'da, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP'li 9 milletvekiliyle birlikte, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla gözaltına alındı, tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi'ne gönderildi. (HABER MERKEZİ)

İLGİLİ HABERLER

03 Aralık 2019 18:43
Selahattin Demirtaş'ı ziyaret eden CHP'li heyette yer alan Veli Ağbaba, Demirtaş'ın ciddi sağlık sorunları yaşadığını aktararak tedbir alınması gerektiğini söyledi.
17 Ekim 2019 17:35
Gazeteci Hayri Demir’in, Demirtaş ile yaptığı söyleşi ve çekildiği fotoğraf, “terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada delil olarak gösterildi.

DİĞER HABERLER