01 Mayıs 2018 18:21

YSK Başkanı Güven: 100 bin imzadan birer örneği kendimize saklayacağız

Sadi Güven, cumhurbaşkanı adaylığı için toplanan 100 bin imzadan 1 örneği kendilerine saklayacaklarını 1 örneğini de sisteme atacaklarını söyledi.

YSK Başkanı Güven: 100 bin imzadan birer örneği kendimize saklayacağız

Fotoğraf: Güven Yılmaz/AA

Paylaş

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven YSK'den çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ne yönelik açıklamada bulunan Güven, bir gazetecinin, "Bazı adayların, '100 bin imza toplarız ama YSK'nın alt yapısı yeterli mi?' şeklinde bir endişesi var. Bu durumu nasıl karşılıyorsunuz?" sorusuna, "Bizim alt yapımız kesinlikle var. Adaylara ilişkin teklifte bulunulduğunda, herkese imzasını aldıktan sonra bir örnek vereceğiz. Ayrıca bir örnek ıslak imzayı kendimize saklayacağız, bir örneğini de sisteme atacağız" yanıtını verdi.

Adayların, istedikleri anda kaç imza toplandığını görme imkanları olacağını belirten Güven, "Bu konuda herhangi bir sıkıntı yok. İlçe seçim kurullarımız olacak. Yığılma, teveccüh fazla olursa da olabilir, doğal bir şey. Yurt dışı ilçe seçim kuruluna da yurt dışı seçmenler gelip imza verecek" değerlendirmesinde bulundu.

Sadi Güven, YSK'nin personel sıkıntısı bulunmadığını vurgulayarak "Bütün ilçe seçim kurullarına talimat verdim, herkes yeteri kadar eleman alabilecek" diye konuştu.

Öte yandan, cumhurbaşkanı seçimi için imza vermek isteyen yurt dışı seçmenlerin Ankara'da bulunan Yurtdışı İlçe Seçim Kuruluna müracaat etmesi gerekiyor. (Ankara/AA)

ÖNCEKİ HABER

Erken baharların 'yalancı baharlara' dönmemesi için…

SONRAKİ HABER

TCK 103 Kadın Platformu: İstismarın affı olmaz, kabul etmiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa