29 Nisan 2018 10:37

Beyşehir Gölü, 185 kuş türüne ev sahipliği yapıyor

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, 20'si su kuşu olmak üzere 185 kuş türünü barındırıyor.

Beyşehir Gölü, 185 kuş türüne ev sahipliği yapıyor

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Hasan DÖNMEZ/Muhammet SIDAL

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü Beyşehir'de, su kuşları rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasında, kuşların göç yolları üzerinde bulunan Beyşehir Gölü, 20’si su kuşu olmak üzere 185 kuş türüyle zengin bir bölge konumunda.

Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat Turizm Fakültesi öğretim üyesi ve kuş gözlemcisi Dr. Mustafa Arslan “Beyşehir sulak alan olması sebebiyle ve bulunduğu coğrafya itibariyle kuşlar için çok elverişli bir alan oluşturuyor. 20 yıldır ben burada kuş gözlemi yapıyorum. Benim gözlemlerime göre Beyşehir'de 185'e yakın kuş türünü saptadım” dedi.

kuş
Fotoğraf: DHA

kuş
Fotoğraf: DHA

YÜRÜME UZAKLIĞINDA KUŞ GÖZLEMİ YAPILIYOR

Beyşehir bölgesinde kuş türlerini yürüme mesafesinde gözlemlenebildiğini anlatan Dr. Mustafa Arslan şunları söyledi:

“Beyşehir'in şöyle bir avantajı var. Ülkemizde 103 tane su kuşu sayıldığını biliyoruz 2017 yılı itibariyle. En fazla sayıldığı nokta Kızılırmak Deltası çıkıyor orada 60 tane kuş türü olduğunu biliyoruz. Beyşehir'in son 5 yıl ortalaması ise 20 kuş türüdür. Bu sayı az gibi gelse de bölgenin en büyük avantajı yürüme mesafesi içerisinde bütün bu su kuşu türlerini görebiliyorsunuz. Şehrin içerisinde gece balıkçıl yuvasını görebiliyorsunuz. Beyşehir'de kuşlar çok rahat bir biçimde yaşıyorlar. Bölgedeki insanlar da kuşları koruyor, kolluyorlar.” (Konya/DHA)

kuş
Fotoğraf: DHA

kuş
Fotoğraf: DHA

ÖNCEKİ HABER

YKS, Mardin Kızıltepe'de de yapılacak

SONRAKİ HABER

Karaman belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne oldu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa