16 Nisan 2018 04:00
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Nisan 2018 00:01

Bandırma’da 1 Mayıs sendikalar tarafından ortak kutlanacak

Bandırma’da görüştüğümüz sendika yöneticileri 1 Mayıs çalışmalarını anlattı. Bandırma’da işyerlerinde birleşerek 1 Mayıs’ta alana çıkılacak.

Bandırma’da 1 Mayıs sendikalar tarafından ortak kutlanacak

Paylaş

Alparslan YALÇIN
Taha IŞIK
Çağatay COŞAR
Yasin YILDIRIM
Bandırma

Balıkesir Bandırma’da kurulan Emek Platformu etrafında bir araya gelen işçi ve emekçiler 1 Mayıs’ı ortak kutlayacak. 1 Mayıs’ta İDO iskelesi önünde toplanacak olan emekçiler Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek. 1 Mayıs öncesi gazetemize konuşan sendikacılar, talepler için işyeri ve fabrikalardan başlayarak mücadeleyi yükseltmeye ve 1 Mayıs’ta alana çıkmaya çağırdı.

Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı ve Bandırma Emek Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Kayan, 1 Mayıs’ın OHAL koşullarında kutlanmasının üzüntü verici olduğunu belirterek “Bir an önce OHAL'in kalkmasını ve ülkemizin özgür bir ülke olmasını istiyoruz. Bandırma Emek Platformu sınıfın çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Yereldeki herhangi bir sıkıntıda da tavır koyuyor. Sendikaların ve konfederasyonların birlikte hareket etmeleri artık kaçınılmazdır. Aksi halde işçi sınıfı sorunlarına bölgesel olarak yönelecektir ve sorunlara çözüm bulmak imkansızlaşmaya devam edecektir” dedi. Kayan, özelleştirmelere ve termik santral kurulmasına karşı olduklarını söyledi.

BANDIRMA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLMALI

Türkiye’de yoksulluğun arttığını dile getiren DİSK/Gıda-İş Genel Sekreteri Levent Gökçek, kölece çalışma koşullarının iş cinayetlerini artırdığını ifade etti. Özelleştirmelerle halkın birikimleri yerli ve yabancı tekellere peşkeş çekildiğini, OHAL kullanılarak grevlerin yasaklandığını söyleyen Gökçek, “ABD ve Rusya başta olmak üzere emperyalist ülkelerin coğrafyamızda yarattığı yıkım, tahribat ve acı artıyor. Hükümet de çatışma ve savaş politikaları ile emperyalistlerin yarattığı yıkıma ortak oluyor” diye konuştu. Yaşanan olumsuzluklara karşı her fabrika ve işyerinde talepler etrafında birleşerek mücadele etmek ve 1 Mayıs’ta alanlarda olmak gerektiğini anlatan Gökçek, “Bandırma’daki birliğin, Türkiye'nin diğer illerindeki kutlamalara da örnek olması gerekir” dedi. Gökçek, Bandırmalı emekçileri 1 Mayıs’ta alanda olmaya çağırdı.

1 MAYIS’I BİR GÜNE HAPSETMEK YANLIŞ

KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen Bandırma Temsilcisi Levent Metin, “1 Mayıs’ı, 1 Mayıs gününe hapsetmek yanlış. Mücadele bir güne sıkıştırılmamalı. Sendikalar asli görevlerini yapmak zorundalar. Düğün salonu açmak yerine hepsinin birer birer kendi işlerine, kendi eğitimcilerini yaratması gerekir. Her işyerinin eğitimcisi olması lazım” diye konuştu. DİSK/Emekli-Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, emekli olduktan sonra da sorunların bitmediğini ifade ederek, “Promosyon hakkının elde edilmesi mücadelesine önemli. Biz 2-3 yıl imza kampanyaları, etkinlikler ve eylemler yaptık. Sonunda devlet promosyon vermek zorunda kaldı. Bu 1 Mayıs da işsizliğe, OHAL'e, savaşa ve iş cinayetlerine karşı bir haykırış olacak” dedi.

PERFORMANSA KARŞI MÜCADELE ALANA TAŞINACAK

Bu yılki 1 Mayıs’ın daha da önem kazandığını söyleyen Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanı Mustafa Kocataş, “Esnek ve güvencesiz çalışma olan performans sistemi dayatması, KHK'ler ile 100 binin üzerinde ihraç ve OHAL’in getirdiği zorluklar... Bütün bu zorluklar kamu çalışanlarını ortak mücadele alanı yaratmaya zorluyor. Bu 1 Mayısla ortak talepler etrafında meydana çıkmanın arayışı içinde olup bu birlikteliği bütün emekçiler ile bir güç olarak birleştirmeliyiz” dedi. Eğitim-İş Bandırma Temsilciği Başkanı Kadir Taylan da performans sisteminin kabul edilemez olduğunu belirterek “Bu 1 Mayıs'ta velileri, öğrencileri ve biz eğitimcileri yakından ilgilendiren performans değerlendirmesi sorununu dile getireceğiz” dedi.

‘AİLELERİMİZLE KATILMALIYIZ’

ETİ Maden’de çalışan Petrol-İş üyesi bir işçi de tüm işçileri 1 Mayısa aileleriyle katılmaya çağırdı. “Çocuklarının erken yaşta bu birlik ve beraberliği görmeleri gerekir” diyen işçi, “Ücret sosyal haklarımız sendikalı olduğumuz için daha iyi. İşçiler tüm zorluklara karşı birlik olmalı. Biz işçiler birlik olursak işveren hiçbir şey yapamaz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Gebze Sendikalar Birliği öncülüğünde ortak 1 Mayıs

SONRAKİ HABER

Başakşehir, Trabzonspor deplasmanından galip ayrıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa