11 Nisan 2018 08:09
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Nisan 2018 08:18

Macaristan'da seçimlerin ardından 'muhalif' gazete ve radyo kapandı

Macaristan'da Viktor Orban'ın iktidarını korumasının ardından Magyar Nemzet gazetesi ve Lanchid radyosu yayın hayatına son verdiklerini açıkladı.

Macaristan'da seçimlerin ardından 'muhalif' gazete ve radyo kapandı

Paylaş

Genel seçimlerde Başbakan Viktor Orban'ın büyük bir destekle iktidarını korumasının ardından Macar medyasının iki muhalif organı Magyar Nemzet gazetesi ve Lanchid radyosu yayın hayatına son verdiğini açıkladı.

BBC Türkçe'den Tarık Demirkan'ın aktardığı haberde, gazete ve radyonun kapatılması seçimlerin ardından hemen gerçekleşti.

Gazete ve dergi, Macar iş dünyasının önemli isimlerinden Lajos Simicska'nın mülkiyetinde. Simicska ise Viktor Orban'ın eski arkadaşı olarak biliniyor.

Macaristan'da Pazar günü yapılan genel seçimleri, tüm oyların neredeyse yarısını alan Orban'ın sağcı iktidar partisi FİDESZ kazanmıştı. FİDESZ partisinin kuruluş kadrosunda da yer alan Simicska, partinin ekonomi hayatındaki girişimlerinde dizginleri elinde tutan isimdi.

FİDESZ daha muhalefetteyken Simicska partinin medya desteği için de önemli girişimlerde bulunmuştu.

80 yıllık Magyar Nemzet gazetesini satın alan, Lanchid radyoyu ve Hir TV adındaki Macaristan'ın ilk haber kanalını kuran Lajos Simicska, Viktor Orban'ın iktidara geldiği ilk dönemde kurduğu inşaat ve altyapı şirketleri üzerinden çok sayıda devlet ihalesi almıştı.

Bu dönemde muhalefetin iddialarına göre devlet kurum ve şirketlerinin reklamları da hep bu medya kanallarına akıtılmıştı.

Daha sonra 2015 yılında gündeme gelen ekonomi politikası ve parti içi hesaplaşmalar nedeniyle Viktor Orban ile bozuşan Lajos Simicska açıkça Orban'a karşı savaş ilan etmiş ve elindeki tüm medya imkânlarıyla hükümeti ve Orban'ı eleştirmeye başlamıştı. (DIŞ HABER)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da bazı vapur seferleri iptal edildi

SONRAKİ HABER

Vladimir İlyiç Ulyanov Lenin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa