05 Nisan 2018 09:26
Son Düzenlenme Tarihi: 05 Nisan 2018 09:44

'1 milyon çocuk tarikatların elinde eğitim görüyor'

Prof. Dr. Esergül Balcı öncülüğündeki ekibin 16 ilde yaptığı yüz yüze görüşmeler sonrasında hazırladığı rapor İzmir’de Eğitim-İş üyeleriyle paylaşıldı

'1 milyon çocuk tarikatların elinde eğitim görüyor'

Paylaş

Akademisyen Prof. Dr. Esergül Balcı ve gönüllü ekibinin Türkiye’nin 16 ilinde yaptığı yüz yüze görüşmeler sonrasında yayımladığı rapor, İzmir’de Eğitim-İş üyeleriyle paylaşıldı. Rapora göre Türkiye’de bir milyon çocuk tarikatların elinde eğitim görüyor. Tarikatlara bağlı yurtlarda kalan öğrenci sayısı ise 224 bini buluyor.

Cumhuriyet’ten Yusuf Özkan’ın haberine göre hazine kaynaklarından milyarlarca liranın dernek, vakıf ve sivil toplum örgütü şemsiyesi altında çalışan tarikatlara aktarıldığı belirtilen raporda şu saptamalara yer verildi:

♦ 1 milyon çocuk tarikatların elinde eğitim görüyor.

♦ 2.6 milyon vatandaşın bir tarikatla organik bağı bulunuyor. Tarikat üyesi olan ya da faaliyetlerine sürekli katılan kişi sayısı ise 1.1 milyon. Sempatizan/destekçi/üye olmasa da toplantılarına en az bir kez katılmış ve yeniden katılabileceğini ifade eden kişi sayısı 1.5 milyon.

'TARİKAT ÜYELERİNİN YÜZDE 9'U İSLAM'IN ÖZÜNÜN CİHAT OLDUĞUNA İNANIYOR'

♦ Tarikat üyesi olduğunu ifade edenlerin yüzde 9’u "Ilımlı İslam" tabirini reddediyor. Bunlar, İslam’ın özünün cihat olduğuna inanıyor. 234 bin tarikat üyesi potansiyel şiddet eğilimli ve teröre yatkın kişiler.

'YALNIZCA İSTANBUL'DA 445 TEKKE AÇIKTAN FAALİYET YÜRÜTÜYOR'

♦ Türkiye’de belli başlı 30 tarikat silsilesi ve bunların 400 kolu var. Sadece İstanbul’da 445 tekke faaliyetlerini açıktan sürdürüyor. Türkiye genelinde 800’ün üzerinde faal medrese bulunuyor.

♦ MEB verilerine göre, Türkiye’deki özel öğretim kurumu sayısı 10 bin 53’tür. Bu kurumların 3’te 1’i mutlaka bir tarikata bağlı.

♦ Tarikat okul ve yurtlarındaki öğrenci sayısı 210 bin dolayındadır (üniversiteler hariç). 4 binin üzerindeki özel yurdun 2 bin 480’i bir tarikatla bağlantılıdır. Tarikatlara bağlı yurtların kapasitesi 380 bin. Bu yurtlarda kalan öğrenci sayısı 224 bini buluyor.

'MEDRESELERE KAYIT YAŞI 3'E KADAR DÜŞÜYOR'

♦ Medreselere kaydolma yaşı ülkenin bazı bölgelerinde 3’e kadar düşüyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Rus vekilden Theresa May'e: Erdoğan'ı örnek alıp özür dilemeli

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa