06 Kasım 2016 09:57

Bilim dışarı, tarikat eğitimi içeri!

Bilimden, özgürlüklerden yana akademisyenler, öğretmenler görevlerinden uzaklaştırılırken, okullarda dini eğitim ve etkinliklere hız verildi.

Paylaş

Eda AKTAŞ
İzmir

Bilimden, özgürlüklerden yana akademisyenler, öğretmenler görevlerinden uzaklaştırılırken, okullarda dini eğitim ve etkinliklere hız verildi. İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Rotary Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmeninin davetiyle geldiği ifade edilen ve kendisinin lise mezunu olduğunu söyleyen bir genç sınıflara girerek, “değerler eğitimi” dersi verdi. Bu kişinin derste  ‘Allah’ın varlığının bilimsel olarak kanıtlandığını’ söylediği öğrenildi. 

Okul müdür yardımcısı ve din kültürü öğretmeninin, din kültürü derslerinin dışında diğer derslerde de eğitim verilmesi için öğretmenlere teklifte bulunduğu ancak öğretmenlerin çoğunun “Lise mezunu bir çocuk değerler eğitimi veremez” diyerek tepki gösterdikleri iddia edildi. 

Uzmanlar değerler eğitimi dersinin tam olarak müfredatının belli olmadığını belirtiyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan bir protokolle, “Toplumsal değerlerin ve ahlakın verilmesi” hedefi için konulan dersin müfredatının ve işlenmesinin belirlenmesi ise diyanete bırakıldı. Bu eğitimi verenlerden birisi de Bornova’da kurulmuş ve 17 Haziran 2016’da MEB’ten, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Türkiye’nin her yerinde “değerler eğitimi” kapsamında “Milli, manevi ve ahlaki değerleri koruma bilinci ile kitap okuma alışkanlığının kazandırılması konferansı” verebileceklerine ilişkin “olur” almış olan Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği. 

Bu dernek, Risale-i Nur kaynaklı çalışma yürüttüklerini ve amaçlarının Kur’an ve din eğitimi vermek olduğunu belirtiyor. Derneğin “Nur Cemaati”ne yakın olduğu da iddia ediliyor. 

‘DİNİ EĞİTİM ÖNE ÇIKARTILDI’

Konuyla ilgili görüştüğümüz Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, değerler eğitimi adı altında MEB eliyle okullara tarikatların ve cemaatlerin sokulduğunu belirterek, “Gülen Cemaatinden sonra bir boşluk oluştu ve yeni cemaatlerle eğitimi götürmeye çalışıyorlar. Bu milli eğitimin bir politikasıdır” dedi.  Akademik ve bilimsel hiçbir eğitim almamış kişilerin okullarda eğitim vermeye başladığını ifade eden Kılıç, AKP gibi düşünmediği için bilgisi, becerisi ve akademik kariyeri olan 20-30 yıllık öğretmenlerin ise ihraç edildiğini söyledi. 

‘BİLİME VE LAİKLİĞE SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Değerler eğitimi derslerinin AKP’nin, cemaatlerle, tarikatlarla ortaklaştırdığı dinsel eğitim politikalarını egemen kılma faaliyeti olduğunu dile getiren Kılıç, “Eğitimi bilimden ve laiklikten uzaklaştırıyorlar. Türkiye halkı artık uyanmalıdır. Bilime ve laikliğe sahip çıkmalıdır. Kendi öğretmenine, öğrencisine, sağlıkçısına, okuluna kısacası kendi çocuğuna ve çocuğunun geleceğine sahip çıkmalı. Geleceği karartan işleyişe karşı mücadele etmelidir” şeklinde konuştu. 

Değerler eğitimi derslerinin dini eğitimin öne çıkartılması amacıyla yapıldığını belirten ÖVDER İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce, “Bu gibi uygulamalar ya da müfredata konulan dersler laik, bilimsel ve demokratik eğitimden uzaklaştırılıp, dinin kendi anlayışları üzerinden okullara sokulmasıdır. Hiçbir bilimsel ve pedagojik yani yoktur” dedi. 

‘FORMASYON ALMALARI LAZIM’

Okullarda değerler eğitimi derslerine öğretmen olmayan kişilerin girdiğini söyleyen Yüce, “Öğretmenin pedagojik eğitimden geçmesi ve formasyon alması gerekiyor. Formasyon ve bilimsel olarak eğitim almamış kişilerin eğitimin hiçbir alanında öğretmenlik yapması uygun değildir. Değerler eğitimine yönelik bir öğretmen yetiştirme olmadığı için Diyanet belli çevrelerden destek alarak ya da kendi amacına uygun olarak bu değerler eğitimini hem kimlerin vereceğini, hem de müfredatını belirliyor. Bu da bilimsel ve laik eğitimden uzaklaşmak anlamına gelmektedir” şeklinde konuştu. 

ÖNCEKİ HABER

Büyük acının davası başlıyor

SONRAKİ HABER

74 muvazzaf askere yakalama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa