04 Nisan 2018 19:41

1 Mayıs'ta sınıflardan alanlara

Malatya’daki öğrenciler 1 Mayıs’ta hangi taleplerle alanda olacaklarını anlattılar.

1 Mayıs'ta sınıflardan alanlara

Paylaş

Ekin BALİ
Kıvılcım EFTELYA
Malatya

İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs’a yaklaşırken işçi sınıfına yönelik baskı ve sömürüler; şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, metal işçilerinin grevlerinin engellenmesi, işçilerden fedakârlık beklenmesi ve benzeri birçok durumla artarken öğrencilere yönelik baskı ve saldırılar da artıyor. Malatya’daki öğrenciler 1 Mayıs’ta hangi taleplerle alanda olacaklarını anlattılar.

KAYGI TAŞIYAN HERKES 1 MAYIS'A

Gelecek kaygısı taşıyan herkesin 1 Mayıs’a katılması gerektiğini söyleyen Üniversite Öğrencisi Merve Aktürk, “Gelecek adına kaygılanan bizler 1 Mayıs’ta alanları boş bırakmamalıyız.” dedi. Öğrencilerin taleplerine değinen Aktürk, “Şu anki eğitim sistemi adına kaygımız kayıtsız kalınacak boyutta değil. Bilimsel ve parasız bir eğitimin temel anlamda bizler için daha aydınlık bir eğitimin yolunu belirleyeceğini, öğrencileri ayrıştırmayan bir eğitimin, kaygılarımızı azaltacağını düşünüyorum.“ diyerek sözlerini bitirdi.

PARASIZ, BİLİMSEL, LAİK, DEMOKRATİK EĞİTİM

İşçilerin yanında olmak için 1 Mayıs’a katılımın önemli olduğunu düşünen dershane öğrencisi Diren Aksu, “Aynı zamanda geleceğin işçi ve emekçileri olduğumuz ve öğrenci olarak taleplerimizi dile getirmek için alanlarda olmalıyız.” dedi.  Parasız, bilimsel, laik, demokratik eğitim talebinde bulunan Aksu, “Öğrencilerin hayatı sınav odaklı olmamalı ve hayatın başka alanlarında da aktif olabilmeliler. Mesela ben bir üniversite hazırlık öğrencisi olarak bir yıldır dershaneden çıkamıyorum. Sürekli stres içinde olmak normal değil, insanı bunalıma sürükler. Farklı etkinliklere de katılmak isterim.” şeklinde konuştu. Boğaziçi Üniversitesi’nde “yerli ve milli” ayrımı yapılmasına tepki gösteren Aksu, “Öğrencilerin ırk, dil, din, mezhep, ideolojik görüş olarak ayrıştırılması hem sosyal hayatımızın hem eğitim hakkımızın olumsuz etkilenmesine sebep oluyor.” diyerek sözlerine son verdi.

GELECEĞİN POTANSİYEL İŞÇİ ADAYI ÖĞRENCİLER

Çoğu öğrencinin geleceğin potansiyel işçi adayı olduğunu dile getiren dershane öğrencisi Ömer Yıldırım ise “1 Mayıs eşi benzeri bulunmayan işçi örgütlenmesi ve ayaklanması olsa da günümüze ezilen sömürülen her bireyin bayramı, sesi olarak ulaşmıştır. Günümüzde varolan sistem, hayatın her alanı gibi eğitim alanına da biat politikası ile saldırmaktadır.” dedi. Öğrencilerin neden 1 Mayıs’ta alanlarda olması gerektiğine değinen Yıldırım, “Öğrencileri susturmak, sistemin dayattıkları ile yetiştirmek adına yapılan baskılara karşı ve ezilen, sömürülen işçilerin yanında olmak adına her öğrenci sesini duyurmalı ve 1 Mayıs’ta alanlarda olmalıdır. Ayrıca bilimsellikten uzak, dindar, tutarsız, bağımlı eğitime, okullardaki yasaklara karşı durmak için emeklerini karşılamayan sisteme karşı alanlarda bulunmalıdır.” diyerek düşüncelerini ifade etti.

ÖNCEKİ HABER

Barış, gelecek ve eşit yaşam talepleriyle 1 Mayıs'a

SONRAKİ HABER

Emek ve demokrasi güçleri tartıştı: Nasıl bir Esenyurt istiyoruz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa