Akkuyu nükleerinin birinci ünitesi için inşaat lisansı da verildi

Akkuyu nükleerinin birinci ünitesi için inşaat lisansı da verildi

Mersin’deki Akkuyu Nükleer Santrali projesinin birinci ünitesi için inşaat lisansı verildi.

Mersin’deki Akkuyu Nükleer Santrali projesinin birinci ünitesinin inşası için inşaat lisansı verildi.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından açıklamada “Proje için önemli aşamalardan biri olan ve yaklaşık üç yıl önce başlayan İnşaat Lisansı sürecinin tamamlanması neticesinde, nükleer tesislere lisans verilmesine ilişkin mevzuata göre belirlenen genel ve özel koşullar yerine getirilerek Akkuyu Nükleer Santrali’nin 1. Ünitesi inşası için TAEK tarafından İnşaat Lisansı verilmesine karar verilmiştir.”

Akkuyu’nun inşası ve işletmesi konusunda Türkiye ile Rusya arasında işbirliği anlaşması 2010’da imzalanmıştı. Santrala Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporu verilmesiyle üretim lisansı da verilmiş ve geçen yıl da birinci ünite için ‘sınırlı çalışma izni’ çıkmıştı. İzinlerin ardından reaktör binasının temel altı beton çalışması başlamıştı.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nca (TAEK) şimdi de birinci ünitenin inşası için inşaat lisansı verdi.

Yarın da nükleer santralin Erdoğan ve Putin’in telekonferans yöntemiyle katılımıyla temel atma töreni gerçekleşecek.

Erdoğan sosyal medyadan töreni şu sözlerle duyurdu:

NÜKLEER VİDEOSUNDA AZİZ SANCAR DA YER ALDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yayınladığı nükleer enerji tanıtım filminde Türkiye'nin Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ve UNESCO ödüllü bilim kadını Prof. Dr. M. Bilge Demirköz' de yer aldı.

Prof Dr Aziz Sancar'ın çekimleri Kuzey Carolina'nın Raleigh kentinde (Dorton Arena ve James Hunt Kütüphanesi) gerçekleştirilirken Prof Dr Melahat Bilge Demirköz'ün çekimleri Ankara'da TAEK'te ve İstanbul'da Beyazıt Kütüphanesi ile Cağaloğlu Lisesi'nde, diğer çekimler ise yine İstanbul'da çeşitli mekanlarda gerçekleştirildi.

GÜÇ NEDİR?

'Güç nedir' sorusuyla başlayan videoda Aziz Sancar, bu soruya "bugünden yarını şekillendirmektir" yanıtını verirken UNESCO Ödüllü Bilim Kadını Prof. Dr. M. Bilge Demirköz'ün yanıtı "Geleceği planlamak için daha fazla enerji üretmektir" oluyor.

Videoda, "Uzay çalışmalarında bayrağımızı dalgalandırmak için, güçlü bir Türkiye için Türkiye, enerjide nükleer güç istiyor" ifadesine de yer veriliyor. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Nisan 2018 09:31
www.evrensel.net