02 Nisan 2018 19:12
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Nisan 2018 19:15

Hollanda kara yoluyla gelen mültecileri geri gönderecek

Hollandalı yetkililer, kara yoluyla ülkeye gelen mültecileri geri göndereceklerini açıkladı.

Hollanda kara yoluyla gelen mültecileri geri gönderecek

Paylaş

Hollanda sadece hava ve deniz yoluyla doğrudan ülkeye giriş yapan mültecilerin başvurularını işleme almaya, diğerlerini ise geldikleri ülkeye geri göndermeye hazırlanıyor.

Volkskrant gazetesine konuşan Sığınma ve Göç İşleri Bakanı Mark Harbers, mültecileri gönderecekleri komşu ülkeler Belçika ve Almanya’dan da aynı şekilde davranmalarını isteyeceklerini söyledi. Harbers’e göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin bu uygulamayı hayata geçirmesi, mültecileri Avrupa’ya gitmekten vazgeçirecek.

Hollanda hükümeti, planını diğer Avrupa ülkeleri ile AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonunun Göç ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopulos’a da sundu.

Güney Avrupa ülkelerinin bu ay Brüksel’de ele alınacak plana güçlü bir şekilde direnmeleri bekleniyor. Çünkü planın, teknelerle en fazla mültecinin geldiği AB ülkeleri Yunanistan ve İtalya üzerindeki baskıyı artıracağı düşünülüyor. Doğu Avrupa ülkelerinin mülteci kabulü konusunda iş birliğine karşı çıkması, AB içinde sıkıntıya yol açmıştı. Türkiye ile AB arasında imzalanan mültecilerin geri kabulü anlaşmasının mimarı olan Hollanda, bu modeli uzun vadede diğer ülkelerle de hayata geçirmeyi amaçlıyor. AB yönetiminin de desteklediği model, Afrika, Orta Doğu ve Asya ülkelerindeki mültecilerin bulundukları bölgedeki kamplarda barındırılmasını amaçlıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

ABD’nin Menbic’e askeri sevkiyatı sürüyor

SONRAKİ HABER

Rusya’da 2 savaş uçağı çarpıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa