02 Nisan 2018 18:47

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek çığ gibi büyüyor

Dünyaca ünlü akademisyenlerin gözaltındaki Boğaziçili öğrenciler için başlattığı ve gün geçtikçe büyüyen kampanyada imza sayısı 1400'e ulaştı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek çığ gibi büyüyor

Paylaş

Dünyaca ünlü akademisyenlerin gözaltındaki Boğaziçili öğrenciler için başlattığı imza kampanyası büyüyor.

37 farklı ülkede bulunan 100’ü aşkın kurumdan 1400 akademisyen, gözaltına alınan 15 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin derhal serbest bırakılmasını talep etti. Aralarında Nobel ve Pulitzer ödüllü isimlerin de bulunduğu 1400 akademisyen, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin gözaltına alınmalarına tepki gösterdi. Aralarında Judith Butler, Nancy Fraser gibi isimlerin bulunduğu kampanya büyüyerek 1400 kişiye ulaştı.

İmzacılar arasında Angela Y. Davis, Judith Butler, Noam Chomsky, Alice Crary, Nancy Fraser, Marianne Hirsch, Michael Hardt, Etienne Balibar, Mary Marshall Clark, Seyla Benhabib, Jay M. Bernstein, Partha Chatterjee, Bertell Ollman, Susan Buck-Morss, Pulitzer ödüllü Junot Diaz, Homi K. Bhabha, David Graeber, Todd Gitlin, Immanuel Ness, Eduard Brezin, Nobelli Eric Wieschaus ve Jack W. Szostak da bulunuyor.

‘ÖĞRENCİLER DERHAL SERBEST BIRAKILSIN’

Bianet’in haberine göre metinde, “Recep Tayyip Erdoğan alaycı bir üslupla bu öğrencilerden ‘terörist’ diye bahsetti, onları okuldan atmak ve başka bir üniversitede eğitim almalarını engellemek için ant içti. Erdoğan’dan daha önce böyle sözel saldırılar görmüştük ve bunlar binlerce akademisyenin, gazetecinin, sanatçının ve insan hakları savunucularının tutuklanmasıyla sonuçlanmıştı. Türkiye hükümetini gözaltına alınan öğrencileri derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanılmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Üstü Kurul Kalesi altı taş ocağı

SONRAKİ HABER

Alpu'da ‘acele kamulaştırma’ya karşı yürütmeyi durdurma kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa