28 Mart 2018 21:07

'Dershaneye gelen sorularla askeri lise sınav soruları aynıydı'

2009 yılı askeri lise sınavlarına yönelik soruşturma kapsamında ifade veren sanıklar sınavlara 2 gün kala soruların öğrencilere dağıtıldığını söyledi.

'Dershaneye gelen sorularla askeri lise sınav soruları aynıydı'

Paylaş

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2009 yılındaki askeri lise sınavlarına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında cemaate ait dershanelerde öğretmenlik yapan 2 sanık, askeri lise sınavlarına 2 gün kala soruların öğrencilere dağıtıldığını ve bu öğrencilerin gizli kalması için cemaate ait dershaneler dışındaki dershanelere gönderildiklerini söylediler. 

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı, 2009 yılı askeri lise sınavları soruşturması ile ilgili olarak gelinen nokta hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan ve FETÖ terör örgütü hiyerarşisi içerisinde yer alan subay, astsubay, uzman jandarma personellerinin büyük bir bölümünün örgüte ait dershane ve yurtlar vasıtasıyla akabinde örgüte ait evlerde kalmaları dolayısıyla kendileri ile kurulan ilişki neticesinde askeri sınavlara yönlendirildikleri, bu şahısların sınavı kazanmaları ve örgütün bu alanda güçlenmesini sağlamak amacıyla gerektiğinde sınav sorularının dahi şahıslara verildiği görüldü" denildi.

'SORULAR AYNI ÇIKTI'

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve cemaate ait dershanelerde öğretmenlik yapan A.G. verdiği ifadede, "Askeri sınavlara 1-2 kala Enes kod isimli şahıs benim yanıma gelerek bana üzerinde herhangi bir yayın evi ismi ve logosu bulunmayan A4 kağıtları verdi. 'Bu kağıtlardaki sorular ile çocukları askeri lise sınavlarına hazırlayalım' dedi. Ben de kendilerinin yıllardır dershaneci olduklarından dolayı daha önceden çıkan soruları bir araya getirip böyle bir çalışma yaptıklarını tahmin ettim. Bu kağıtları çocuklara vererek bunlar üzerinden çalışmalarını istedim. Çocuklar hem bu test sorularına çalıştı, hem de ben de bu soruları çözmelerinde yardımcı oldum. Çocuklar sınava girdikten sonra tekrar eve geldiler ve bana 'abi bize verdiğin sorular ile askeri lise sınavında çıkan sorular birebir aynı' dediler. Ben de inanmadım abarttıklarını düşündüm. İnternet kafeden yazılı sınavda çıkan soruları kontrol ettim ve aynısı olduğu görünce şok oldum. Sınavda sorulan sorular ile çocuklara verdiğimiz test kağıdındaki sorular birebir aynıydı. Bende hemen Enes kod isimli şahıs ile görüştüm. Durumu kendisine söyledim. Kendisi de bana tebessüm ederek sadece 'Allah rızası için' dedi. Ben de Allah rızası için diyorsun ancak başkalarının hakkına girerek kul hakkı yiyorsun dedim" dedi.

'SINAV SORULARININ VERİLDİĞİ ÇOCUKLAR GİZLENDİ'

Aynı soruşturma kapsamında ifade veren ve öğretmen olan E.K. ise çocukların gizlenmek için cemaat dışındaki dershanelere gönderildiğini söyleyerek, "Askeri sınavlara 2 gün kala şahıs eve test kitabı getirdi. Her bir öğrenciye bir test kitabı verdi ve çocuklara 'Bu sorulara çalışın sınavda çıkabilir' dedi. Çocuklar hatırladığım kadarıyla Bolu ilinde sınava girdiler ve eve geldiklerinde kendilerine verdiği test kitabındaki soruların hepsi sınavda çıktı ve 'Biz soruların çoğunu yaptık' dediler. Ben bu aşamadan sonra tespit edilen öğrencilerin askeri sınavlara hazırlandıkları kendilerine sınav sorularının verildiğini anladım. Ayrıca bu öğrenciler ileride deşifre olmasın diye özellikle cemaate ait dershanelere gönderilmiyordu. Bu çocuklar gizlenirdi. Bu yapıda kimse bunları görmezdi'' diye konuştu.

Ayrıca bu kapsamda ve alınan ifadeler doğrultusunda soruşturmanın genişletilerek devam ettiği bildirildi. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tarsus Cezaevinde, gardiyanlar görüş esnasında tutuklulara saldırdı

SONRAKİ HABER

Cudi Dağı'nda EYP infilak etti: 1 asker hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa