27 Mart 2018 07:34

AKP'de 3 dönem şartı belediyelere de geliyor

AKP’de üç dönem siyaset yapanların ara verme zorunluluğunun yerel seçimlerde de uygulanacağı öğrenildi. Buna göre 100 başkan bu şarta takılıyor.

AKP'de 3 dönem şartı belediyelere de geliyor

Paylaş

AKP’de üç dönem siyaset yapanların ara verme zorunluluğunun yerel seçimlerde de uygulanacağı öğrenildi. Buna göre 100 belediye başkanı üç dönem şartına takılıyor.

AKP’de üç dönem siyaset yapanların ara verme zorunluluğunun yerel seçimlerde de uygulanacağı öğrenildi. Buna göre mevcut belediye başkanları arasında en az 100 ismin bu şarta takıldığı belirtiliyor. Parti içi düzenlemeye göre bölgesinde ‘sevilen’ başkanlara üç dönem şartı işletilmeyecek.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın aktardığına göre, AKP’nin üç dönem kuralı kapsamında 2019 yerel seçimlerinde 100’ün üzerinde belediye başkanının olduğu belirlendi. Ancak, son kongrede yapılan tüzük değişikliğiyle hem belediye başkanları hem de milletvekilleriyle ilgili üç dönem kuralının partinin en yetkili organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) kararıyla esnetilmesine olanak sağlanmıştı. AKP kurmayları, bu esnetmenin özellikle yerel seçimlerde kullanılacağını ifade etti. 

'BAŞKA PARTİLERİN KAZANMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK'

AKP kurmayları, “Bazı belediye başkanlarının oy oranı partinin üzerinde çıkıyor. Bu durumda üç döneme takıldığı için aday göstermezsek, başka bir partinin adayı olduğunda kazanma ihtimali çok yüksek isimler var. Bu riski ortadan kaldırmak için bazı başkanların yeniden aday gösterilmesi gerekebilir. Bunun için MKYK kararıyla bazı isimler için üç dönem kuralı uygulanmayacak” dedi. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu, elindeki anketi açıkladı 

SONRAKİ HABER

Varşova Konferansı: İsrail ile normalleşme zirvesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa