Kılıçdaroğlu, elindeki anketi açıkladı 

Kılıçdaroğlu, elindeki anketi açıkladı 

Kemal Kılıçdaroğlu, MYK toplantısında hata yapmamaları durumunda seçimi kazanacaklarını belirterek AKP-MHP ittifakının oy oranını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında 2019'da yapılması planlanan seçime ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hata yapmamaları durumunda seçimi kazanacaklarını belirten CHP lideri, elindeki ankete göre AK Parti-MHP ittifakının oy oranını da açıkladı.

Hürriyet'ten Rifat Başaran'ın aktardığına göre Kılıçdaroğlu, MYK toplantısında şunları söyledi:
“Anketler önünüzde. Baraj ittifakı yüzde 43.5’i gösteriyor. Bu seçimi biz kazanacağız yeter ki hata yapmayalım. Anayasa, iç tüzük ve seçim kanunlarında yapılan değişikliklerde Meclis’te uzlaşma aranması gerekirdi. Ama AKP Anayasa, iç tüzük ve seçim kanunlarıyla ilgili bugüne kadar bizimle uzlaşma aramadı. Torba kanunda, uluslararası anlaşmalarda uzlaşma arıyorlar. Bizden anlayış beklemesinler, bizimle müzakere etmeleri gereken yerde etmediler. Onlara seçim güvenliğiyle ilgili düzenlemenin bir bedeli olduğunu hatırlatın. Bundan sonra bu tavırlarından dolayı uzlaşma yok. Bu üç ana meselede kiminle uzlaştılarsa onunla çıkarsınlar kanunları. CHP’nin önerilerini sunun, olumlu katkı yapın ama uzlaşma olmayacak. Siz de en sert muhalefeti yapacaksınız. Süre sorunu iktidarın sorunudur.

'TABANLARINDA TEPKİ VAR'

Seçim güvenliğiyle ilgili tartışmalar, bizi umutsuzluğa sürüklemedi. Tam tersine partililerimizi kamçıladı. AKP kendi silahıyla vuruluyor. Onlar seçim güvenliğini ihlal ederek fayda ummuşlardı ama düzenlemeye kendi tabanlarından dahi tepki var. Seçim güvenliği tartışmaları nedeniyle Genel Merkez'e birçok telefon geliyor. Arayan vatandaşlar ‘Gerekirse oyumu Erzurum’da, Diyarbakır’da kullanırım. Bize de görev verin. Türkiye’nin öbür ucuna gider sandıklara sahip çıkarım’ diyorlar.” (HABER MERKEZİ)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Mart 2018 07:28
www.evrensel.net