23 Mart 2018 21:52

Göbeklitepe’de inceleme yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yetkililer, beton döküldüğü iddia edilen ve dünyanın en eski anıtsal tapınağı Göbeklitepe'de incelemelerde bulundu.

Göbeklitepe’de inceleme yapıldı

Paylaş

Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen, yaklaşık 12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe’nin, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nden asıl listeye girebilmesi için 18 aydır bölge ziyaretçilere kapatılarak, koruma ve iyileştirme çalışmaları yürütülüyordu. Göbeklitepe’de 20 yıl kazı çalışmaları yürüten Alman Arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt, arkeolojik alana beton döküldüğünü, kalıntıların iş makineleriyle ezildiğini ileri sürdü. 

Tarihi dokuya zarar verildiği iddiaları üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe, incelemelerde bulunmak üzere Urfa'ya gitti. Müsteşar Yardımcısı Kocameşe beraberinde Bilimsel Danışma Kurulu üyeleri Prof. Dr. Gülriz Kozbe, Doç. Dr. Necmi Karu, Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz ile birlikte tarihi alanda yürütülen “Göbeklitepe Ören Yeri Yol Islahı ve Yaya Yolu Güzergahı Revizyonu” çalışmalarını yerinde inceleyip, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

‘İDDİALARI ASILSIZ’

Göbeklitepe’nin eski kazı başkanı olan Prof. Dr. Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt’in tarihi alana beton döküldüğü iddialarını yaptığı inceleme sonucu değerlendiren Müsteşar Yardımcısı Kocameşe, şunları söyledi: “Doğal zemin üzerine keçe-koruyucu malzeme ile bir kaplama yaptıktan sonra üzerine stabilize bir malzeme ve onun üzerine de doğal küp taşlarla bir ulaşım yolu yapılıyor. Yaklaşık kazı alanıyla da 1 kilometre mesafe var. Doğrudan bir bağlantı yok. Burası oraya ulaşımda kullanacağımız bir yol. Yolda kesinlikle zeminde bir asfalt ya da beton kullanımı söz konusu değil. Sadece kenarda bordür taşlarının tutuculuğunu sağlamak üzere yine aynı malzeme üzerine bir harçlı basit malzeme var.”

‘İŞ MAKİNELERİ DÜZENLEMELER İÇİN’

Göbeklitepe’deki yürüyüş yolu ve çevre düzenlemesinde küçük iş makinelerinin kullanıldığına dikkat çeken Kocameşe, “Keçe malzeme ile alt zemini hazırlanmış, üzerine harçsız stabilize bir malzeme ile dolgusu yapılarak, küp taşlarla döşeme şeklinde tamamen çok kolay kaldırılabilecek ve doğal zemin ortaya çıkartılabilecek şekilde dönüşümlü bir ulaşım yolu. Bahsi geçen iş makineleri de, bunlar lastik tekerlekli, çok küçük, sadece bu alandaki ufak düzenlemeler için kullanılan araçlar. Bu araçlar da iş makinesi şeklinde büyük araçlar değildir” ifadelerini kullandı. (Urfa/DHA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

ILO çalışanları ücret kesintisine karşı grevde

SONRAKİ HABER

Mamak'ta kadınlar talepleri için CHP'li adaya protokol imzalattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa