10 Mart 2018 22:46

Asgari ücretliler için ücretsiz ulaşım teklifi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asgari ücretlilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilmeleri için kanun teklifi verdi.

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asgari ücretlilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilmeleri için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi. Ömer Fethi Gürer, kanun teklifine asgari ücretin temel harcama kalemlerine yapılan sürekli zamlar karşısında erimesini gerekçe gösterdi.

Ömer Fethi Gürer, 20 yıl önceki asgari ücret ile günümüzdeki asgari ücret arasındaki alım gücü farkını rakamlarla ortaya koyduğu kanun teklifinde, 1997 yılında 57 aylık maaşıyla 100 metrekare ev alabilen asgari ücretlinin bugün 211 aylık maaşla aynı evi alabildiğine dikkat çekti.
Temel giderler, yükselen gıda ve yaşam maliyetlerinin çalışanların bütçesinde büyük bir delik açtığına değinen Ömer Fethi Gürer, “Her yeni yıla yeni zamlarla uyanan Türkiye’de çalışanların alım gücü yarı yarıya eridi. Son yapılan zamlarla birlikte 1603 TL maaş almaya başlayan bir asgari ücretli 851 TL’lik ortalama kira için bütçesinin yüzde 54’ünü ayırmak zorunda kalıyor. Ayrıca, maaşının yüzde 6.7’sini elektrik faturasına, yüzde 7.2’sini ise su faturasına harcıyor”  ifadelerini kullandı.

Asgari ücret alan kişilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanması için kamu kurum ve kuruluşlarının ürettikleri mal ve hizmet tarifeleri ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi veren Gürer, “Vermiş olduğumuz bu kanun teklifinin amacı; yapılan zamlarla hayatı iyice zorlaşan asgari ücretli vatandaşı bir nebze de olsa rahatlatmaktır” dedi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Toplu taşımanın ücretsiz olduğu ülkeler

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Feray Şahin'in ailesi: Katile en ağır ceza verilmeli

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 4.9 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa