03 Mart 2018 16:44

Eskişehir’de yasağa rağmen termik santral protesto edildi

Eskişehir’de termik santrale karşı miting OHAL gerekçesiyle yasaklanmasına karşın halk basın açıklaması ve yürüyüş yaparak santralı protesto etti.

Paylaş

Eskişehir’de termik santrale karşı yapılmak istenen mitingin, OHAL gerekçesiyle yasaklanmasına rağmen halk basın açıklaması ve yürüyüşle santrali protesto etti

Demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri öncülüğünde kömürlü termik santrale hayır yürüyüşü ve basın açıklaması yapıldı. Yürüyüş ve basın açıklamasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Milletvekilleri Ali Akyıldız, Okan Gaytancıoğlu, Ali Şeker, Mehmet Tüm, Hüseyin Yıldız, Ahmet Akın, Orhan Sarıbal, Mahmut Tanal, Kadim Durmaz , Utku Çakırözer, CHP PM üyeleri; Gülizar Biçer Karaca, Ali Özgün, Sevda Erden Kılınç, Gamze Tacıer, Gül Çiftçi, Fatma Güner, Ayça Taşkent, Emre Çam, Erbil Aydınlık, Pınar Uzun, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, siyasi parti başkanları ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldı.

İnönü Caddesi girişinde bir araya gelen kitle, basın açıklamasının yapılacağı İstasyon Caddesi Girişine kadar yürümek istedi. Bunun üzerine sloganlar atan gruba Çevik kuvvet ekipleri bariyer kurarak engel olmak istedi. Kitle, bariyeri aşarak yürüyüşü sürdürdü. İsmet İnönü Caddesi’nin sonuna gelen grup attıkları sloganlarla “Termik santrale hayır” dedi. Daha sonra siyasi parti başkanları, belediye başkanları ve CHP Genel Başkan Yardımcısı  Gülizar Biçer Karaca birer konuşma yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, yaptığı konuşmada kömürlü termik santralin kurulmasına izin vermeyeceklerini belirterek şöyle devam etti: "Siyaset için değil, burada çocuklarımızın, ülkemizin geleceği için varız. Hangi siyasi düşüncede olursa olsun hep birlikte, tüm siyasi partilerimizle, demokratik kitle örgütlerimizle, odalarımızla Eskişehir'den sesleniyoruz. Rantı bırakın, yandaş kayırmayı bırakın. Artık bu ülkenin yerli ekonomiye, yerli tarımına, yerli üretimine destek olun. Alpu ovasını, Eskişehirleri rahat bırakın. Onlar üretsinler ki sen buğdayı dışarıdan ithal etme, samanı getirme. Buğdayı, nohudu, fasulyeyi dışarıdan getirme. Bizim kaynaklarımız bize yetecek. Siyaset değil gelecek için, aydınlık bir Türkiye için, yaşanabilir bir Türkiye için önce insan diyerek sizlerle birlikteyiz. Başarabiliriz. Sinop halkı direndi ve başardı. Eskişehirliler, siyasi partiniz,düşünceniz ne olursa olsun bu termik santral hepinizin geleceğini karartacak. Eskişehir bizim için, ülkemiz için gerçekten bir öncü olacak. Eskişehir halkı direnecek. Termik santrale direnecek. Her şeye rağmen direnecek, bu termik santrali kurdurtmayacağız. Bu termik santrale izin vermeyeceğiz. Geri adım atacaklar ve tüm Türkiye'de direnişin öncüsü Eskişehir olacak. Umut olacaksınız, umudumuz olacaksınız." (Eskişehir/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Kanser ilacına, 20 günde bir 24 bin TL'yi nasıl verelim?'

SONRAKİ HABER

İzmir'de engelli kadınlar sorunlarına dikkat çekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...