28 Şubat 2018 15:03

TGS: Atılan işyeri temsilcimiz geri alınsın

Türkiye Gazeteciler Sendikası, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan Muhabir Deniz Ülkütekin için Cumhuriyet gazetesi önünde bir araya geldi.

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri ve aynı zamanda TGS İşyeri Temsilcisi Deniz Ülkütekin hiçbir gerekçe sunulmadan işten çıkarılmasını Cumhuriyet gazetesi önünde protesto etti. Yapılan açıklamada,  “Cumhuriyet çalışanlarının koşullarını düzeltmek ve gazeteyi daha güçlü kılmak için çalışmaya devam edeceğiz. Aynı sağduyu ve özveriyi Cumhuriyet yönetiminden de bekliyor, İşyeri Temsilcimizin geri alınmasını bekliyoruz” denildi.

Açıklamada konuşan TGS Örgütlenme Sekteri Mustafa Kuleli, “50 yılı aşkın süredir örgütlü bulunduğumuz Cumhuriyet gazetesinin yoğun bir siyasi baskı altında olduğu hepinizin malûmu. Bu ablukayı dağıtmak için çalışanlar, okurlar, kitle örgütleri yoğun bir mücadele veriyoruz. Hatırlayacaksınız, binamıza ‘Bu işyerinde cesaret var’ pankartını astık. Polis kapıya dayandığında 'Bedenimizi çiğnemeden giremezsiniz' dedik. OHÂL şartları altında buradan Çağlayan Adliyesi'ne yürüdük. Silivri kapılarına dayandık. Cumhuriyet çalışanları olarak biz böyle bir mücadele verirken, yönetimin işyeri barışını bozan tavırlarını tehlikeli buluyoruz” dedi. 

ÖNCE İZİN, SONRA İŞTEN ATILMA

Kuleli açıklamanın devamında şunları söyledi: “İçinden geçmekte olduğumuz hassas süreç nedeniyle bugüne kadar sustuk ancak artık bardak taştı: İşyeri Temsilcimiz Deniz Ülkütekin daha önce 138 gün zorunlu izne gönderilmiş; izin dönüşünde fiili olarak haber üretmesi engellenmiştir. Cumhuriyet çalışanları tarafından seçilmiş İşyeri Temsilcimizin, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç’in “işten atılmayacak” sözüne rağmen, keyfi biçimde gazeteden kovulması kabul edilemez. İşyeri barışını bozacak, birliğimizi zayıflatacak ve çalışanlarda motivasyon kaybına yol açacak böyle bir adımı atmaya kimsenin hakkı yoktur. Kanunen işten çıkartılması yasak olan İşyeri Temsilcimizi atmak için gösterilen yoğun çaba ve gösterilen hasmane tutum manidardır. Burası Cumhuriyet: Burada yöneticiler keyfine göre işten atma yapamaz. Kurum kültürümüz buna müsaade etmez, etmeyecektir. Biz her durumda Cumhuriyet çalışanlarının koşullarını düzeltmek ve gazeteyi daha güçlü kılmak için çalışmaya devam edeceğiz. Aynı sağduyu ve özveriyi Cumhuriyet yönetiminden de bekliyor, İşyeri Temsilcimizin geri alınmasını bekliyoruz.”

Kuleli’nin ardından Cumhuriyet Gazetesi Haber Koordinatörü ve TGS İşyeri Temsilcisi Aykut Küçükkaya konuştu. Küçükkaya, kararın geri alınmasını ve Ülkütekin’in işine geri dönmesini istedi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AGİT’ten ‘İnternete RTÜK denetimi’ uyarısı

SONRAKİ HABER

Cinsel yönelimi sebebiyle mobbinge uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...