08 Şubat 2018 23:26

Adana Barosu, TBB'yi olağanüstü toplanmaya çağırdı 

Adana Barosu Yönetim Kurulu, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri üzerine olağanüstü toplamaya çağırdı.

Paylaş

Adana Barosu Yönetim Kurulu, bugünkü olağan toplantısında son günlerde Türkiye Barolar Birliği'nin (TTB) Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından doğrudan hedef alınmasına dikkat çekti. Baro, TBB Yönetim Kurulunu avukatlık mesleği, mesleğin ifa edilme şekli ve bütünlüğü, sosyal ve ekonomik kazanımlarının yok edilme tehlikesiyle ilgili olağanüstü toplamaya çağırdı.

TBB'nin "milli duruş" sergilemediği iddiasıyla isminde yer alan "Türkiye"nin çıkarılması, Bakanlar Kurulu kararı veya yapılacak yasal düzenlemelerle avukatların barolara kayıtlı olma zorunluluğunun kaldırılması, dileyen avukatların dernek, vakıf gibi örgütlenmeler içerisinde bulunabilmesi, TBB ve barolara yapılan kamusal desteklerin kesilmesi gibi hamlelerle doğrudan Türkiye Barolar Birliği'nin, baroların ve avukatlık mesleğinin hedef alındığı belirtilen açıklamada TBB'ye gündemi değerlendirme çağrısı yapıldı.

Açıklamada "TBB'yi, baroları, Türkiye avukatlarını Anıtkabir'e veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne çağırmak gibi tepki ortaya koyacak kararlar almak ve yaşama geçirmek için Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu'nu Avukatlık Kanununun 115/2. maddesinde yer alan yetki ve görevi çerçevesinde Olağanüstü Toplantıya çağırmıştır" denildi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tramvayda çocuğa istismarda bulunan erkek tutuklandı

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa