04 Şubat 2018 14:33

Barolar Birliği: Suç değil düşünceyi açıklama özgürlüğüdür

Türkiye Barolar Birliği, TTB'nin Afrin operasyonu sonrası yayınladığı barış mesajına destek veren avukatların soruşturulduğu iddiasına tepki gösterdi.

Paylaş

Türkiye Barolar Birliği, TTB'nin barış bildirisine destek verdiği için soruşturulduğu iddia edilen avukatlara dair açıklama yaptı ve “Suç unsuru taşımayan bir bildiriyi tekrarlamak suç değildir. Anayasanın koruması altında olan bir düşünce açıklamasıdır” dedi.

Türkiye'nin dört bir yanından 510 avukat, yayınladıkları açıklama ile Afrin'e yönelik savaşa karşı tutumlarını açıklamış ve TTB'ye desteklerini dile getirmişti.

Bu avukatların soruşturulduğuna yönelik iddiaları değerlendiren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun imzasıyla yayımlanan açıklama şöyle:

“Türkiye Barolar Birliği olarak Afrin'de yürüyen harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru savunma hakkı kapsamında gerçekleştirildiğine dair ilgili her mecrada dile getirdiğimiz görüşlerimiz kamuoyunun malumlarıdır.
Öte yandan üyelerine yönelik yayınladıkları bir bildiri sebebiyle açılmış olan ceza soruşturmasının doğru olmadığını, düşünceyi açıklama özgürlüğünün yargı eliyle bastırılmaması gerektiğini de kamuoyu ile paylaşmış idik. Çünkü düşünceyi açıklama özgürlüğü sadece doğru bulduğumuz, hoşumuza giden düşünceleri değil, katılmadığımız yanlış olduğunu düşündüğümüz düşünceleri de kapsar.
Öte yandan, bazı avukatların, Türk Tabipler Birliği'nin bize göre içeriğinde suç unsuru bulunmayan söz konusu bildiriyi okudukları gerekçesiyle soruşturulduklarına dair bilgiler Birliğimize ulaşmıştır. Suç unsuru taşımayan bir bildiriyi tekrarlamak da elbette suç değildir. Anayasanın koruması altında olan bir düşünce açıklamasıdır.
Düşünce açıklamaları ile suç arasına demokratik hukuk devletlerince kabul edilen o çok belirgin çizgi çekilmezse, hangi konuda hangi düşüncenin açıklanabileceği, keyfi verilen izinlere tabi hale gelir. Bu baskı ve hukuksuzluğun, nereye kadar uzanacağını da kimse bilemez.
Bu sebeplerle söz konusu meslektaşlarımızla ilgili hukuki süreci barolarımızın yetkili temsilcileri eliyle ve ayrıca doğrudan takip ettiğimizi meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gürkan: OHAL yetmeyince Afrin operasyonu başlatıldı

SONRAKİ HABER

Metin İlgün Yoldaşın hayatı her devrimciye örnek bir hayattır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa