Falcon Heavy test uçuşunu yaptı, Tesla Roadster uzaya çıktı

Elon Musk, Falcon Heavy roketinin taşıdığı Tesla Roadster otomobilinin Mars yörüngesini ıskaladığını ve asteroit kuşağına doğru gittiğini açıkladı.

06 Şubat 2018 19:26
Son Güncellenme Tarihi: 07 Şubat 2018 23:03
Paylaş

ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk'ın girişimiyle yapılan dünyanın en güçlü roketi, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Fırlatma işleminin ilk aşaması sorunsuz gerçekleşti ve Atlas Okyanusu üstünde roketten ayrılan kapsül, yeniden kullanılmak üzere dünyaya döndü.

Uydu taşımacılığı şirketi SpaceX ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, 'Ağır Şahin' (Falcon Heavy) adlı süper roketi, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden uzaya fırlatıldı.

Falcon Heavy roketine, Tesla'nın ürettiği ve sürücü koltuğunda astronot giysileri giydirilmiş manken yerleştirilen kırmızı renkli bir otomobil de yüklendi. Aracın radyosu ise David Bowie'nin 'Space Oddity' şarkısını çalıyor.

Elon Musk, gazetecilere yaptığı ilk açıklamada "Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Roketten Mars'ın yörüngesine yerleştirilecek aracın, bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Üç besleyici roketi ve 27 motoru olan Falvon Heavy adlı roket, 2 milyon kilogram itme gücünde. Roket, 45 yıl önce NASA'nın astronotları uzaya taşıdığı 'Satürn 5' roketlerinden sonra fırlatılan en güçlü roket olma özelliği taşıyor.

Fotoğraf: SpaceX

MARS YÖRÜNGESİNİ ISKALADIĞI AÇIKLANDI

Fırlatma sonrası otomobili taşıyan roket uzayda yaklaşık 6 saat boyunca serbest şekilde gezindi. Bu gezinti SpaceX tarafından YouTube üzerinden canlı yayınlandı. Bu serbest uçuş safhası, ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilmiş özel bir yörünge manevrasını göstermeyi amaçlıyordu. Daha sonra roket, uzayda son bir motor ateşlemesi gerçekleştirecek ve otomobili son yörüngesine oturtacaktı.

Fakat motor ateşlemesinin fazla yapıldığı ortaya çıktı. Elon Musk, Twitter üzerinden Tesla Roadster’ın son ateşlemeden sonraki rotasını paylaştı. Bu rotaya göre roket, Mars ile Jüpiter arasındaki bir asteroit kuşağına doğru ilerliyor ve cüce gezegen Ceres’in yörüngesine yakın bir yere ulaşacak.

Tesla Roadster'ın uzay yolculuğu, Falcon Heavy’nin nesneleri uzayın derinliklerine taşıma yeteneğini göstermeyi amaçlıyordu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Atilla Taş ve Murat Aksoy’un yargılandığı davada 1 tahliye

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa