26 Ocak 2018 13:37

Kültür Sanat Sen'den 'Sadece Diktatör' tepkisi

Barış Atay’ın 'Sadece Diktatör' oyununun yasaklanmasına tepki gösteren Kültür Sanat Sen 'Sanata ve sanatçıya yönelik baskıya son verin' çağrısı yaptı.

Paylaş

Kültür Sanat Sen, Barış Atay’ın “Sadece Diktatör” adlı oyununun yasaklama kararına tepki göstererek, kararın Türkiye’de sanata yönelik baskının geldiği noktayı gösterdiğini ifade etti.

Kültür Sanat Sen Genel Merkezi yaptığı yazılı açıklamayla Barış Atay’ın “Sadece Diktatör” adlı oyuna yönelik yasaklama kararına tepki gösterdi. Açıklamada, yasaklama kararının Türkiye’de sanata yönelik baskının geldiği noktayı gösterdiği belirtilerek “Yasaklama kararları üzerinden Sanatçılara yönelik olarak başlatılan hedef gösterme, tehdit etme, korkutma, aşağılama, engelleme, saldırı, gayri meşrulaştırma ve ötekileştirme gibi sansür uygulamalarının son yıllarda belirgin bir şekilde artmış olması endişe vericidir” denildi.

Sanatın muhalif kişiliğinden duyulan rahatsızlığa dikkat çekilen açıklamada, tiyatro oyunları ve filmlere davalar açıldığı, davalardan beraat edilse bile yerel yönetimlerin davaları gerekçe göstererek oyunları keyfi bir şekilde engelleyebildiği ifade edildi. Sanat eserleri yaratan, sergileyen ya da dağıtanların engellenmesinin ifade özgürlüğüne yönelik sınırlandırma anlamına da geldiği belirtilen açıklamada, “Bir tiyatro oyununun, hangi gerekçeyle olursa olsun, hukuken izahı mümkün olmayan kararlarla ve ölçüsüz bir müdahaleyle, keyfi olarak sınırlandırılmasının kabul edilmesi mümkün değildir” denildi.

Açıkalamada, Kültür Sanat Sen'in sanata ve sanatçıya yönelik her türlü sansür ve baskının karşısında oldukları ve bu konuda sorumluluk almaya hazır oldukları ifade edildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Savaş sadece ölüm değil, özgürlüklerin de yok oluşu'

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa